Sunshine Industries Group of Canada Inc. (Corporation# 7175400) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2009.
| Corporation ID | 7175400 |
| Business Number | 805913290 |
| Corporation Name |
Sunshine Industries Group of Canada Inc. Groupe d'industries de soleil du Canada Inc. |
| Registered Office Address |
175 Stonehenge Drive Beaconsfield QC H9W 3X8 |
| Incorporation Date | 2009-05-19 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YONG HONG ZHU | 175 STONEHENGE DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 3X8, Canada |
| HUI HONG MO | 175 STONEHENGE DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 3X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-19 | current | 175 Stonehenge Drive, Beaconsfield, QC H9W 3X8 |
| Name | 2009-05-19 | current | Sunshine Industries Group of Canada Inc. |
| Name | 2009-05-19 | current | Groupe d'industries de soleil du Canada Inc. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-19 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 175 Stonehenge Drive |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 3X8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11150006 Canada Inc. | 211 Stonehenge Drive, Beaconsfield, QC H9W 3X8 | 2018-12-17 |
| 4273648 Canada Inc. | 203 Stonehenge Dr., Beaconsfield, QC H9W 3X8 | 2006-02-24 |
| Gabel North America Inc. | 179 Stonehenge Dr., Beaconsfield, QC H9W 3X8 | 2001-01-18 |
| Multifor Ltd. | 211 Stonehenge Drive, Beaconsfield, QC H9W 3X8 | 1980-08-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YONG HONG ZHU | 175 STONEHENGE DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 3X8, Canada |
| HUI HONG MO | 175 STONEHENGE DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 3X8, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 3X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Industries De Transformation D'herbicides & D'insecticides Beau Soleil Ltee | Suite 8 C.p.5, Pointe-a-la-croix, QC G0C 1L0 | 1979-07-23 |
| Les Industries Jam Ltee | 21000 Trans-canada Highway, Baie D'urfe, QC H9X 4B7 | 1973-05-24 |
| Industries De Vetements B.l.t. Inc. | Place Du Canada, Suite 1020, Montreal, QC H3B 2N2 | 1989-05-03 |
| Les Industries Des Ornements De Surete(canada) Ltee | 5445 Gaspe Avenue, Montreal, QC | 1979-07-25 |
| Les Industries Itt Du Canada Ltee | Suite 1600, 1 First Canadian Place, 100 King Street West, Toronto, ON M5X 1G5 | |
| Le Groupe Consultants Industries Forestieres Stadler-hurter Ltee | 1600 Dorchester Boulevard West, Montreal, QC | 1977-09-02 |
| Industries De Trituration Du Canada Inc. | 1037 Rue Charcot, Bureau 2, Boucherville, QC J4B 8T1 | 2011-02-08 |
| Cwi Les Industries Bracelets-montres Canada Inc. | Place Du Canada, Suite 1400, Montreal, QC H3B 2P8 | 1983-05-18 |
| Tkm Canada Industries Inc. | 133, Menard Street, Rr1, Saint-alphonse-de-granby, QC J0E 2A0 | 2005-08-31 |
| Dbm Industries Canada Ltd. | 10320 Cote De Liesse Road, Montreal, QC H8T 1A3 | 2001-12-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sunshine Industries Group of Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.