7175396 CANADA INC. (Corporation# 7175396) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 18, 2009.
| Corporation ID | 7175396 |
| Business Number | 806081220 |
| Corporation Name | 7175396 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
75 Reaney Court Kanata ON K2K 1W7 |
| Incorporation Date | 2009-05-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JUSTIN CLARK | 75 REANEY COURT, KANATA ON K2K 1W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-18 | current | 75 Reaney Court, Kanata, ON K2K 1W7 |
| Name | 2009-05-18 | current | 7175396 CANADA INC. |
| Status | 2014-10-27 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-10-17 | 2014-10-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-18 | 2014-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Romanline Productions Ltd. | 7 Reany Court, Kanata, ON K2K 1W7 | 2003-06-13 |
| Area 152 Consulting Inc. | 71 Reaney Court, Kanata, ON K2K 1W7 | 2002-07-22 |
| Data Continuity Corporation | 45 Reaney Court, Kanata, ON K2K 1W7 | 2000-11-29 |
| Eileen Howell & Associates Inc. | 25 Reany Court, Kanata, ON K2K 1W7 | 1989-04-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JUSTIN CLARK | 75 REANEY COURT, KANATA ON K2K 1W7, Canada |
| City | Kanata |
| Post Code | K2K 1W7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7175396 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.