PAHLAVAN MMA CORP. (Corporation# 7175299) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 21, 2009.
| Corporation ID | 7175299 |
| Business Number | 805696291 |
| Corporation Name | PAHLAVAN MMA CORP. |
| Registered Office Address |
2951 Berwick Drive Burlington ON L7M 0B1 |
| Incorporation Date | 2009-05-21 |
| Dissolution Date | 2014-07-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AIEMANN ZAHABI | 1064 CASAVANT CHOMEDY, LAVAL QC H7W 5G5, Canada |
| AHMAD ZAHABI | 2951 BERWICK DRIVE, BURLINGTON ON L7M 0B1, Canada |
| FIRASS ZAHABI | 1064 CASAVANT CHOMEDY, LAVAL QC H7W 5G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-21 | current | 2951 Berwick Drive, Burlington, ON L7M 0B1 |
| Name | 2009-05-21 | current | PAHLAVAN MMA CORP. |
| Status | 2014-07-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-05-21 | 2014-07-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-07 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-05-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-04-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2951 Berwick Drive |
| City | Burlington |
| Province | ON |
| Postal Code | L7M 0B1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Klevery Inc. | 4230, Saunders Crescent, Burlington, ON L7M 0B1 | 2017-09-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Karsh Scientific Incorporated | 150-2125 Itabashi Way, Burlington, ON L7M 0A1 | 2013-10-23 |
| Ingauge 360 Inc. | 2125 Itabashi Way, Unit 126, Burlington, ON L7M 0A1 | 2012-04-11 |
| 3144291 Canada Limited | 120-2125 Itabashi Way, Burlington, ON L7M 0A1 | 1995-06-27 |
| 8878471 Canada Inc. | 3094 Rotary Way, Burlington, ON L7M 0A3 | 2014-05-06 |
| The Angry Saucier Inc. | 3091 Rotary Way, Burlington, ON L7M 0A3 | 2012-09-19 |
| 11831461 Canada Inc. | 4179 Thomas Alton Boulevard, Burlington, ON L7M 0A4 | 2020-01-08 |
| 9703438 Canada Inc. | 4172 Thomas Alton Blvd, Burlington, ON L7M 0A4 | 2016-04-08 |
| 8885842 Canada Inc. | 4175 Cole Crescent, Burlington, ON L7M 0A4 | 2014-05-13 |
| 10759317 Canada Inc. | 4175 Cole Crescent, Burlington, ON L7M 0A4 | 2018-05-01 |
| Decon Group Unlimited Inc. | 4058 Donnic Dr, Burlington, ON L7M 0A5 | 2020-05-18 |
| Find all corporations in postal code L7M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AIEMANN ZAHABI | 1064 CASAVANT CHOMEDY, LAVAL QC H7W 5G5, Canada |
| AHMAD ZAHABI | 2951 BERWICK DRIVE, BURLINGTON ON L7M 0B1, Canada |
| FIRASS ZAHABI | 1064 CASAVANT CHOMEDY, LAVAL QC H7W 5G5, Canada |
| City | Burlington |
| Post Code | L7M 0B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| Deq SystГ€mes Corp. | 1840 1 IГ€re Rue, Bureau 103a, Saint-romuald, QC G6W 5M6 | |
| Bite Tools Corp. | 13135 Edison, Pierrefonds, QC H8Z 1Y5 | 2010-09-19 |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| Deeperfect-beauty Corp. | 8 - 10180 Rue Meilleur, Montreal, QC H3L 3J8 | 2020-09-04 |
| Deq SystГЁmes Corp. | 1840 1ere Avenue, 103-a, Saint-romuald, QC G6W 5M6 | |
| Eventzen Corp. | 2225 Chemin Gascon, #82048, Terrebonne, QC J6X 4B2 | 2001-09-20 |
| A.r.x. Data Systems Corp. | 7003 15e Avenue, Montreal, QC | 1981-02-26 |
| Deq SystГЁmes Corp. | 1840, 1Г€re Rue, Bureau 103a, Saint-romuald, QC G6W 5M6 | 2002-07-12 |
| Nu Investissement Corp. | 3737, Boulevard CrГ©mazie Est., Bureau 200, MontrГ©al, QC H1Z 2K4 | 2007-05-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on PAHLAVAN MMA CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.