New Energy Athletics Inc. (Corporation# 7166699) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2009.
| Corporation ID | 7166699 |
| Business Number | 808154496 |
| Corporation Name | New Energy Athletics Inc. |
| Registered Office Address |
712 Concession 6, R.r. #1 Pakenham ON K0A 2X0 |
| Incorporation Date | 2009-05-01 |
| Dissolution Date | 2013-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC MOORE | 712 CONCESSION 6, R.R. #1, PAKENHAM ON K0A 2X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-28 | current | 712 Concession 6, R.r. #1, Pakenham, ON K0A 2X0 |
| Address | 2009-05-01 | 2009-05-28 | 712 R.r. #1, Pakenham, ON K0A 2X0 |
| Name | 2009-05-01 | current | New Energy Athletics Inc. |
| Status | 2013-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-02 | 2013-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-05-01 | 2012-10-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nobs Motorcycle Club | 3139 Ninth Cons. North, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2020-09-01 |
| 11799746 Canada Incorporated | 4766 Kinburn Side Rd, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2019-12-19 |
| 11794027 Canada Inc. | 110 Grainger Road, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2019-12-17 |
| 10981800 Canada Inc. | 134 Muirfield Court, Rr#1, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2018-09-07 |
| Genion Corporation | 212 Bellamy Road, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2018-06-01 |
| Connoisseur Farms Inc. | 171 Jessie Street, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2017-06-27 |
| Limitfish Media Corp. | 5215 Panmure Road, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2017-05-03 |
| Five Span Holdings Incorporated | 4698 Darks Side Road, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2017-03-01 |
| 10056464 Canada Inc. | 105 Maple Ridge Road, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2017-01-11 |
| Gwendolyn Dupuis Trucking Services Incorporated | 5244 Panmure Road, Pakenham, ON K0A 2X0 | 2016-11-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 2X0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC MOORE | 712 CONCESSION 6, R.R. #1, PAKENHAM ON K0A 2X0, Canada |
| City | Pakenham |
| Post Code | K0A 2X0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 360 Athletics Inc. | 360 Carlingview Drive, Etobicoke, ON M9W 5X9 | |
| Warrior Park Athletics Inc. | 1679 Cayuga Road, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2018-02-28 |
| King Athletics Ottawa Ltd. | 2 Woodrow Avenue, Ottawa, ON K2S 1V9 | |
| Perky Athletics Ltd. | 909-188 15 Ave Sw, Calgary, AB T2R 1S4 | 2017-06-19 |
| Awareness Athletics Inc. | 19 Cottonwood Dr, Belleville, ON K8N 0J3 | 2019-01-02 |
| Huk Athletics Inc. | 10 Park Lawn Rd, 715, Etobicoke, ON M8V 0H9 | 2020-06-16 |
| Roberts Pro Athletics Inc. | 213-55 Collinsgrove Rd, Toronto, ON M1E 4Z2 | 2018-04-07 |
| C.a.n.i. Athletics | 4 Haywood Crescent, Ottawa, ON K2L 2J2 | 2012-03-05 |
| E.v.o.l.v.e. Athletics Inc. | 304-3275 Pembina Hwy., Winnipeg, MB R3V 1T7 | 2008-07-01 |
| All-around Athletics | 11 Buchanan Court, London, ON N5Z 4P9 | 2014-08-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on New Energy Athletics Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.