CAPITAL POWER CORPORATION (Corporation# 7166575) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2009.
| Corporation ID | 7166575 |
| Business Number | 808499024 |
| Corporation Name | CAPITAL POWER CORPORATION |
| Registered Office Address |
Suite 1200, 10423 - 101 Street N.w. Edmonton AB T5H 0E9 |
| Incorporation Date | 2009-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GARY BOSGOED | 9012-90 Street NW, Edmonton AB T6C 3L9, Canada |
| KEITH TRENT | 5211 Gorham Dr., Charlotte NC 28226, United States |
| DOYLE BENEBY | 2409 Chesapeake Circle, West Palm Beach FL 33409, United States |
| ROBERT PHILLIPS | 1982 North Charlotte Rd, Anmore BC V3H 0G7, Canada |
| JANE PEVERETT | 1345 Fulton Avenue, West Vancouver BC V7T 1N9, Canada |
| KATHARINE STEVENSON | 1 Highland Avenue, Toronto ON M4W 2A2, Canada |
| BARRY PERRY | 26 Topsail Road, St. John's NL A1E 2A5, Canada |
| JILL GARDINER | 1402,1499 W Pender Street, Vancouver BC V6G 0A7, Canada |
| BRIAN TELLEF VAASJO | Suite 1200, 10423-101 Street NW, Edmonton AB T5H 0E9, Canada |
| KELLY HUNTINGTON | 7575 N. Pennsylvania St., Indianapolis IN 46240, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-10-13 | current | Suite 1200, 10423 - 101 Street N.w., Edmonton, AB T5H 0E9 |
| Address | 2009-06-02 | 2011-10-13 | Td Tower, 10088-102 Avenue, Edmonton, AB T5J 2Z1 |
| Address | 2009-05-01 | 2009-06-02 | 10065 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 3B1 |
| Name | 2009-05-06 | current | CAPITAL POWER CORPORATION |
| Name | 2009-05-01 | 2009-05-06 | 7166575 CANADA INC. |
| Status | 2009-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2020-03-04. |
| 2019-05-09 | Amendment / Modification | Section: 27 |
| 2017-07-31 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2016-09-28 | Amendment / Modification | Section: 27 |
| 2016-05-04 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2013-04-03 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2013-04-26. |
| 2013-03-11 | Amendment / Modification | Section: 27 |
| 2012-12-14 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2012-04-17 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2012-04-27. |
| 2010-12-10 | Amendment / Modification | Section: 27 |
| 2009-07-07 | Amendment / Modification | |
| 2009-06-16 | Amendment / Modification | |
| 2009-05-06 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2009-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-01 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2019 | 2019-04-26 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2018 | 2018-04-27 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Address | Suite 1200, 10423 - 101 Street N.W. |
| City | Edmonton |
| Province | AB |
| Postal Code | T5H 0E9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Capital Power Lp Holdings Inc. | Suite 1200, 10423 - 101 Street N.w., Edmonton, AB T5H 0E9 | 2009-05-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cp K2 Holdings Inc. | Suite 1200, 10423-101 Street Nw, Edmonton, AB T5H 0E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Predy Sales Consulting Limited | Unit 430, 10531-117 Street, Edmonton, AB T5H 0A8 | 2014-06-12 |
| 8756988 Canada Inc. | #109 10531-117 St, Edmonton, AB T5H 0A8 | 2014-01-15 |
| Esolutioner Inc. | 10531 117th St., Suit 305, Edmonton, AB T5H 0A8 | 2009-01-24 |
| Randall Talbot Fine Arts Inc. | 8739 101 Avenue Nw, Edmonton, AB T5H 0B1 | 2012-02-14 |
| Tiny Bear Consulting Inc. | 8005 112s Ave Nw, Edmonton, AB T5H 0B6 | 2013-02-08 |
| Newgarden Group of Companies Inc. | #209, 10518 113 Street, Edmonton, AB T5H 0C6 | 2016-12-22 |
| Js Controls Ltd. | 107-10518 113 Street, Edmonton, AB T5H 0C6 | 2013-09-17 |
| 4202643 Canada Inc. | 2000 - 10423 101 Street Nw, Edmonton, AB T5H 0E8 | 2003-11-10 |
| Kill and Clean Solutions Inc. | 10611 117 Street Northwest, Suite 310, Edmonton, AB T5H 0G6 | 2020-05-06 |
| Irdhi Diamond Inc. | 9328 - 103 Ave., Edmonton, AB T5H 0G7 | 2012-01-06 |
| Find all corporations in postal code T5H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GARY BOSGOED | 9012-90 Street NW, Edmonton AB T6C 3L9, Canada |
| KEITH TRENT | 5211 Gorham Dr., Charlotte NC 28226, United States |
| DOYLE BENEBY | 2409 Chesapeake Circle, West Palm Beach FL 33409, United States |
| ROBERT PHILLIPS | 1982 North Charlotte Rd, Anmore BC V3H 0G7, Canada |
| JANE PEVERETT | 1345 Fulton Avenue, West Vancouver BC V7T 1N9, Canada |
| KATHARINE STEVENSON | 1 Highland Avenue, Toronto ON M4W 2A2, Canada |
| BARRY PERRY | 26 Topsail Road, St. John's NL A1E 2A5, Canada |
| JILL GARDINER | 1402,1499 W Pender Street, Vancouver BC V6G 0A7, Canada |
| BRIAN TELLEF VAASJO | Suite 1200, 10423-101 Street NW, Edmonton AB T5H 0E9, Canada |
| KELLY HUNTINGTON | 7575 N. Pennsylvania St., Indianapolis IN 46240, United States |
| City | Edmonton |
| Post Code | T5H 0E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Puc Capital Power Up Inc. | 1066 Touchette, Saint-jerome, QC J5L 2L7 | 2009-10-06 |
| Power Source Liberty Capital Corporation Inc. | 4000, St-ambroise #483, Montreal, QC H4C 2C7 | 2008-05-06 |
| Power Sustainable Capital Inc. | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 2006-12-11 |
| Power Technology Investment Corporation | 751 Victoria Square, Montreal, QC H2Y 2J3 | |
| Corporation D'actifs Power Asie | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 1992-12-14 |
| Corporation Г‰nergie Renouvelable Power | 200 Wellington St W, Suite 1102, Toronto, ON M5V 3C7 | 2015-06-17 |
| Corporation Internationale Power | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 1994-03-04 |
| Crt Power Holding Corporation | 5255 De Sorel Street, Montreal, QC H4P 1G8 | 2004-03-18 |
| Elite Power Corporation | 8863 Rue Waverly, MontrÉal, QC H2N 1T7 | 2013-11-20 |
| Corporation Financiere Power | 751 Victoria Square, Montreal, QC H2Y 2J3 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAPITAL POWER CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.