PHILIP S READ IT CONSULTING, INC. (Corporation# 7166559) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2009.
| Corporation ID | 7166559 |
| Business Number | 808502827 |
| Corporation Name | PHILIP S READ IT CONSULTING, INC. |
| Registered Office Address |
71 Rue Moncion Gatineau QC J9A 1K4 |
| Incorporation Date | 2009-05-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SUZANNE READ | 71 MONCION, GATINEAU QC J9A 1K4, Canada |
| PHILIP STEPHEN READ | 71 MONCION, GATINEAU QC J9A 1K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-08-20 | current | 71 Rue Moncion, Gatineau, QC J9A 1K4 |
| Address | 2009-05-01 | 2012-08-20 | 564 Foran, Gatineau, QC J9H 5M2 |
| Name | 2009-05-01 | current | PHILIP S READ IT CONSULTING, INC. |
| Status | 2009-05-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Biggs Portfolio Inc. | 59 Rue Moncion, Gatineau, QC J9A 1K4 | 2017-08-30 |
| 9838694 Canada Inc. | 35, Rue Moncion, Gatineau, QC J9A 1K4 | 2016-07-21 |
| 8362416 Canada Inc. | 5 Rue Moncion, Gatineau, QC J9A 1K4 | 2012-11-29 |
| 7681224 Canada Inc. | 41 Moncion, Gatineau, QC J9A 1K4 | 2010-11-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Just Capital Consulting Inc. | 325 Blvd Des Grives Apt. 1, Gatineau, QC J9A 0A1 | 2019-08-22 |
| 12116502 Canada Inc. | 388 Boulevard Des Grives, Apt 2, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2020-06-23 |
| Expertise, Vision & Innovation Poulin Inc. | 3-355 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2007-03-13 |
| Pharmacie Louise GrГ©goire Inc. | 100-195, Rue De L'atmosphГЁre, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2014-05-23 |
| Centre Dentaire Vadeboncoeur Et AssociÉs Inc. | 195, Rue De L'atmosphère, Bureau 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2011-04-12 |
| Centre SantÉ Pour Femmes GaÏa Inc. | 195 Rue Atmosphere, Bureau 106, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-08-28 |
| Centre De Soins Et De PrГ©lГЁvements Itss Du Plateau Inc. | 195 Rue De L'atmosphere, Suite 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-05-19 |
| Les Laboratoires D'alicaments Malo - Canada (llalicam-malo) Inc. | 1-62 Rue Du Zenith, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-10-27 |
| 8940037 Canada Inc. | 48 Rue Du Zenith, Apartment 2, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-06-30 |
| Import Export Kekoura Incorporated | 62 ZГ©nith App#1, Gatineau, QC J9A 0A5 | 2013-08-14 |
| Find all corporations in postal code J9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SUZANNE READ | 71 MONCION, GATINEAU QC J9A 1K4, Canada |
| PHILIP STEPHEN READ | 71 MONCION, GATINEAU QC J9A 1K4, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J9A 1K4 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + GATINEAU |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Produits Agricoles Read Ltee | 105 Boulevard Des Industries, Cowansville, QC | 1981-02-12 |
| Read & Read Electric Inc. | 7 Lazy Nol Court, Stittsville, ON K2S 1T5 | 2016-03-08 |
| Gallerie D'encadrement Julie Read Inc. | 173 Cartier Avenue, Pointe Claire, QC | 1979-12-28 |
| David B. Read Consulting Inc. | #3700, 400 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4H2 | 2008-02-11 |
| Canada Yorkspring Consulting Company Inc. | 10 Read Street, Aurora, ON L4G 1C9 | 2015-03-06 |
| Importations Philip Bms Inc. | 5790 Ferrier, Suite 100, Montreal, QC H4P 1M7 | 1982-12-23 |
| Philip Environnement (quÉbec) Inc. | 11455 Ontario Street East, Montreal Est, QC H1B 5J3 | 1994-12-07 |
| Philip Tc Lau Management Consulting Ltd. | 7188 Waldorf Way, Mississauga, ON L5N 7P8 | 2017-06-05 |
| Philip Rees Consulting Inc. | 1190 Dundas St E, Unit 913, Toronto, ON M4M 0C5 | 2015-12-30 |
| Philip Nowak Consulting Ltd. | 111 Glen Eagles Drive, Courtice, ON L1E 3H8 | 2020-08-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on PHILIP S READ IT CONSULTING, INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.