Sustainable Wind Power Inc. (Corporation# 7166516) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2009.
| Corporation ID | 7166516 |
| Business Number | 808121222 |
| Corporation Name | Sustainable Wind Power Inc. |
| Registered Office Address |
3206 Orlando Drive Mississauga ON L4V 1R5 |
| Incorporation Date | 2009-05-01 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC DUMONT | 3206 ORLANDO DRIVE, MISSISSAUGA ON L4V 1R5, Canada |
| WILLIAM O'ROURKE | 500 - 6205 AIRPORT ROAD, BUILDING "B", MISSISSAUGA ON L4V 1E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-01 | current | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 |
| Name | 2009-06-29 | current | Sustainable Wind Power Inc. |
| Name | 2009-05-01 | 2009-06-29 | 7166516 CANADA INC. |
| Status | 2016-09-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2009-05-01 | 2016-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-06-29 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2009-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2015-07-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-07-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-07-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3206 ORLANDO DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4V 1R5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| State Wind Power Corporation | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | 2009-05-01 |
| Trimont Proceeds Holdings Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | 2010-12-29 |
| The State Group Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | |
| Simg Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | |
| 9733485 Canada Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | |
| The State Group Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | |
| The State Group Canada Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | 2018-03-21 |
| The State Group Managers Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 | 2018-03-21 |
| The State Group Inc. | 3206 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7999828 Canada Inc. | 3170 Orlando Dr, Unit # 1, Mississauga, ON L4V 1R5 | 2011-10-17 |
| Wpl World Pacific Link Transportation Inc. | 3220 Orlando Dr, Unit 3, Mississauga, ON L4V 1R5 | 1990-04-04 |
| Ucit Online Security Inc. | 3198 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1R5 |
| Name | Address |
|---|---|
| MARC DUMONT | 3206 ORLANDO DRIVE, MISSISSAUGA ON L4V 1R5, Canada |
| WILLIAM O'ROURKE | 500 - 6205 AIRPORT ROAD, BUILDING "B", MISSISSAUGA ON L4V 1E3, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4V 1R5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gbl Wind Power (phase II) Limited | 200 Bay Street, Suite 2700, Royal Bank Plaza, South Tower, Toronto, ON M5J 2J2 | |
| Power Sustainable Capital Inc. | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 2006-12-11 |
| Northland Power Wind Gp II Inc. | 1000 De La Gauchetiere Street West, Suite 900, Montreal, QC H3B 5H4 | 2004-12-13 |
| Northland Power Wind Gp I Inc. | 1000 De La Gauchetiere Street West, Suite 900, Montreal, QC H3B 5H4 | 2004-12-13 |
| Western Sustainable Power Inc. | 110-12 Ave Sw, Calgary, AB T2R 0G7 | |
| Western Sustainable Power Inc. | 110 - 12th Avenue S.w., Calgary, AB T2R 0G7 | 2013-06-13 |
| Power Sustainable Manager Inc. | 751 Du Square-victoria Street, MontrГ©al, QC H2Y 2J3 | 2020-10-19 |
| A1 Wind Power Farms Inc. | 191 Shanly Rd, Po Box 66, Cardinal, ON K0E 1E0 | 2009-03-17 |
| Power Sustainable Energy Infrastructure Inc. | 751 Du Square-victoria Street, MontrГ©al, QC H2Y 2J3 | 2020-10-19 |
| Last Chance Wind Power Corp. | 1 Valleywood Dr, Ste 3b, Markham, ON L3R 5L9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sustainable Wind Power Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.