Adcell Solutions Inc. (Corporation# 7166354) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2009.
| Corporation ID | 7166354 |
| Business Number | 805702826 |
| Corporation Name | Adcell Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
120 Finn Court Ottawa ON K1V 2C8 |
| Incorporation Date | 2009-05-01 |
| Dissolution Date | 2011-04-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VALENTIN NEDELCU | 181B WOODRIDGE CREST, OTTAWA ON K2B 7T2, Canada |
| W ADASSI | 120 FINN CRT, OTTAWA ON K1V 2C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-01 | current | 120 Finn Court, Ottawa, ON K1V 2C8 |
| Name | 2009-05-01 | current | Adcell Solutions Inc. |
| Status | 2011-04-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-05-01 | 2011-04-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-04-29 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ocean Drip Ltd. | 154 Finn Court, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2020-10-19 |
| 12057182 Canada Inc. | 126 Finn Crt, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2020-05-12 |
| 9764488 Canada Inc. | 118 Finn Court, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2016-05-24 |
| 9750045 Canada Inc. | 144 Finn Court, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2016-05-11 |
| 9523880 Canada Inc. | 137 Finncourt Rd, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2015-12-01 |
| Organisation Pour La Promotion De L'Г©ducation La SantГ© Et Le Soulagement De La PauvretГ© Des Enfants D'haГЇti (pesspe) | 154 Finn Crt, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2015-04-08 |
| Frkg Clothing Inc. | 116 Finn Court, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2014-03-05 |
| 8650837 Canada Inc. | 160 Finn Crt, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2013-10-01 |
| 8458537 Canada Inc. | 148 Finn Court, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2013-03-11 |
| 8279462 Canada Inc. | 170 Finn Crt, Ottawa, ON K1V 2C8 | 2012-08-22 |
| Find all corporations in postal code K1V 2C8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VALENTIN NEDELCU | 181B WOODRIDGE CREST, OTTAWA ON K2B 7T2, Canada |
| W ADASSI | 120 FINN CRT, OTTAWA ON K1V 2C8, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 2C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solutions Medias !@# Inc. | 3046 Rushbrooke Street, Verdun, QC H4G 1S6 | 1998-12-08 |
| Atoms Global Solutions Inc. | 310 Dubeau, Saint-laurent, QC H4N 1B3 | 2003-10-29 |
| Z4 Software & Solutions Inc. | 3875 Antoine Blondin, Laval, QC H7R 5Z7 | 1998-10-23 |
| Knit Solutions Inc. | 6500 Chemin Mackle, Suite 607, Cote St. Luc, QC H4W 3G7 | 2005-11-30 |
| Solutions Informatiques B2i-plus Inc. | 9290 Boul. Henri-bourassa Est, # 103, MontrГ©al, QC H1K 2S4 | 2009-12-14 |
| Be@com Business Solutions Ltd. | 4 Place Du Commerce, Bureau 300, Ile Des Soeurs, QC H3E 1J4 | 1999-02-02 |
| Distinctive Workforce Solutions Inc. | 614 Rue Saint-jacques, 500, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2017-04-06 |
| Solutions Thermiques & Industrielle M.l. Inc. | 4041, Rue Cartier, MontrГ©al, QC H2K 4G3 | 2005-12-12 |
| Nds Solutions D'impression Inc. | 7820 Henri-bourassa West, St. Laurent, QC H4S 1P4 | 2000-09-18 |
| Presentoirs Solutions Inc. | 4020 Bois Franc, St.laurent, QC H4S 1A7 | 1991-04-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Adcell Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.