7166338 CANADA INCORPORATED (Corporation# 7166338) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2009.
| Corporation ID | 7166338 |
| Business Number | 808625891 |
| Corporation Name | 7166338 CANADA INCORPORATED |
| Registered Office Address |
105 Rue Des Berges Vaudreuil-dorion QC J7V 9X3 |
| Incorporation Date | 2009-04-30 |
| Dissolution Date | 2011-03-24 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MITTHA SINGH | 105 RUE DES BERGES, VAUDREUIL-DORION QC J7V 9X3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-30 | current | 105 Rue Des Berges, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 |
| Name | 2009-04-30 | current | 7166338 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2011-03-24 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-04-30 | 2011-03-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-24 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 105 Rue Des Berges |
| City | Vaudreuil-Dorion |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 9X3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9254536 Canada Inc. | 105 Rue Des Berges, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2015-04-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12537010 Canada Inc. | 22501 Chemin Dumberry, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2020-12-01 |
| Organisation of Hindu Malayalees In Montreal (ohmm) | 119 Beau Rivage, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2019-03-11 |
| Double Nation Investment Holding Co Ltd. | 120 Du Beau Rivage Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2017-05-12 |
| New Cornwall Fruits Inc. | 127 Rue Beau Rivage Vaudreuil, Dorion, QC J7V 9X3 | 2014-09-01 |
| 8643725 Canada Inc. | 105, Rue Des Berges, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2013-09-24 |
| Optimum Net Solutions Inc. | 116 Rue Du Beau-rivage, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2012-11-30 |
| 8220166 Canada Inc. | 22501 Ch. Dumberry, Vaudriuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2012-06-18 |
| Puli Sky Inc. | 136 Rue Du Beau Rivage, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2011-11-27 |
| 8031436 Canada Inc. | 132 Rue Du Beau-rivage, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2011-11-17 |
| Ll Explorer Inc. | 136 Du Beau Rivage, Vaudreuil-dorion, QC J7V 9X3 | 2007-09-25 |
| Find all corporations in postal code J7V 9X3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MITTHA SINGH | 105 RUE DES BERGES, VAUDREUIL-DORION QC J7V 9X3, Canada |
| City | Vaudreuil-Dorion |
| Post Code | J7V 9X3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 | |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7166338 CANADA INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.