La volta accessories Incorporated (Corporation# 7166257) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2009.
| Corporation ID | 7166257 |
| Business Number | 808626691 |
| Corporation Name | La volta accessories Incorporated |
| Registered Office Address |
115-637 Lake Shore Blvd West Toronto ON M5V 3J6 |
| Incorporation Date | 2009-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LI XIAO | 115-637 LAKE SHORE BLVD WEST, TORONTO ON M5V 3J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 115-637 Lake Shore Blvd West, Toronto, ON M5V 3J6 |
| Address | 2013-05-23 | 2017-08-03 | 111 Brayshaw Dr, Cambridge, ON N1T 2H5 |
| Address | 2009-04-30 | 2013-05-23 | 35 Garth Massey Dr, Cambridge, ON N1T 2H2 |
| Name | 2009-04-30 | current | La volta accessories Incorporated |
| Status | 2009-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12560755 Canada Inc. | 637 Lake Shore Blvd W, Unit 615, Toronto, ON M5V 3J6 | 2020-12-10 |
| Brownstone Capital Corp. | 637 Lake Shore Blvd West, Suite 404, Suite 404, Toronto, ON M5V 3J6 | 2019-04-28 |
| Propertypie Inc. | 325-637 Lake Shore Blvd West, Toronto, ON M5V 3J6 | 2019-04-16 |
| Canadian Institute for Genomics and Society | 333-637 Lake Shore Boulevard West, Toronto, ON M5V 3J6 | 2018-10-03 |
| 10890413 Canada Inc. | 501-637 Lake Shore Blvd W, Toronto, ON M5V 3J6 | 2018-07-17 |
| Bad Habits Social Inc. | 637 Lake Shore Boulevard West, Toronto, ON M5V 3J6 | 2018-04-06 |
| Sumo Web Solutions Inc. | 637 Lake Shore Boulevard West #1012, Toronto, ON M5V 3J6 | 2017-01-18 |
| Fulcrum Health Initiatives Inc. | 637 Lakeshore Boulevard West, Suite 1027, Toronto, ON M5V 3J6 | 2016-11-08 |
| 9851330 Canada Inc. | 831-637 Lakeshore Blvd W, Toronto, ON M5V 3J6 | 2016-08-02 |
| 9700200 Canada Inc. | 637 Lake Shore Blvd. West, 106, Toronto, ON M5V 3J6 | 2016-04-06 |
| Find all corporations in postal code M5V 3J6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LI XIAO | 115-637 LAKE SHORE BLVD WEST, TORONTO ON M5V 3J6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 3J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Volta Labs Incorporated | 1505 Barrington Street, Unit 100, Halifax, NS B3J 3K5 | 2013-04-10 |
| Henry J. Men's Accessories Incorporated | 207 Berens Place, Fort Mcmurray, AB T9K 2C6 | 2013-02-12 |
| Gotygoty Clothing & Accessories Incorporated | 8 Palmolive Street, Brampton, ON L6R 1P4 | 2014-11-17 |
| Cyclix Home Accessories Incorporated | 221 Scotia Street, Winnipeg, MB R2W 3X2 | 2012-08-07 |
| Sophia-grace Home Accessories Incorporated | 1210 Shepherd Crescent, Saskatoon, SK S7W 0B2 | 2011-05-19 |
| Unitex Buttons and Accessories Ltd. | 1250 Rene-levesque Blvd. W., Suite 2200, Montreal, QC H3B 4W8 | 1995-12-15 |
| Kutters Knives and Accessories Incorporated | Merivale Mall, 1642 Merivale Road, #227, Nepean, ON K2G 4A1 | 2004-09-23 |
| Sobu Mma Clothing and Accessories Incorporated | 21-2290 Avenue Chauveau, QuГ©bec, QC G2C 0J8 | 2014-08-01 |
| P.s.m. Ottawa Ltd. | 420 Rue Volta, Ste Foy, QC G1M 4J2 | 1975-08-22 |
| Regina Phone Accessories Inc. | 407-510 Laurier Stw, Moose Jaw, SK S6H 6X6 |
Please comment or provide details below to improve the information on La volta accessories Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.