RLE COMMUNICATIONS INC. (Corporation# 7166206) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2009.
| Corporation ID | 7166206 |
| Business Number | 808504823 |
| Corporation Name | RLE COMMUNICATIONS INC. |
| Registered Office Address |
302-1050 Andre-chartrand Vaudreuil QC J7V 0B6 |
| Incorporation Date | 2009-04-30 |
| Dissolution Date | 2013-04-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANNA MIROSHNICHENKO | 302-1050 ANDRE-CHARTRAND, VAUDREUIL QC J7V 0B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-30 | current | 302-1050 Andre-chartrand, Vaudreuil, QC J7V 0B6 |
| Name | 2009-04-30 | current | RLE COMMUNICATIONS INC. |
| Status | 2013-04-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-04-30 | 2013-04-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-04-29 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-04-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eyeneed Inc. | 1060 AndrГ©-chartrand, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0B6 | 2007-10-15 |
| Adrian Firth & Associates Inc. | 201-1150 Rue Г‰mile-bouchard, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0B6 | 1998-01-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11113003 Canada Inc. | 113 Rue Claude-lГ©veillГ©e, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2018-11-24 |
| 8678120 Canada Inc. | 117 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2013-10-30 |
| 8273952 Canada Inc. | 105 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| Kl34 Inc. | 2716 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2019-06-17 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 Rue Des AnГ©mones, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 8942625 Canada Inc. | 140 Anemone Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2014-07-03 |
| Erp Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| The Glutensolution Inc. | 2721 Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2008-01-09 |
| Antonio's La Bella Cucina Inc. | 2776 Des Dahlias, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A5 | 2008-12-11 |
| Lascan Service Consultants Inc. | 2796 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A5 | 2007-01-10 |
| Find all corporations in postal code J7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANNA MIROSHNICHENKO | 302-1050 ANDRE-CHARTRAND, VAUDREUIL QC J7V 0B6, Canada |
| City | vaudreuil |
| Post Code | J7V 0B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Communications Id Est Limitee | 1095 St. Alexandre Street, Montreal, QC H2Z 1P8 | 1975-11-10 |
| Telemedia Communications Inc. | 1411 Peel Street, Suite 310, Montreal, QC H3A 1S5 | |
| Communications Nu-tel Inc. | 4999 St-catherine Street West, Suite 228, Westmount, QC H3Z 1T3 | 1985-04-01 |
| Cinevedeak Communications Ltd. | 1600 Berri, Apt 202, Montreal, QC H2L 4E4 | 1980-11-05 |
| J.o.b. Imprimerie Et Communications Ltee | 151 Bay Street, Suite 1211, Ottawa, ON | 1979-03-13 |
| Know-how Communications Inc. | 2245 Rue Du Capitaine Bernier, Montreal, QC H3M 1W4 | 1983-01-10 |
| Telemedia Communications Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3333, Montreal, QC H3B 3N2 | |
| Les Communications Sensuelles Inc. | 100 Alexis Nihon Boulevard, Suite 260, St-laurent, QC | 1977-07-28 |
| Graphic Communications Institute | 999 Rue Emile Journault Est, Montreal, QC H2M 2E2 | 1997-11-20 |
| Communications CochlÉe Inc. | 7310, Rapistan Court, Suite 100, Mississauga, ON L5N 6L8 | 2004-03-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on RLE COMMUNICATIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.