CONTINENTAL LOGISTIC SERVICE INC. (Corporation# 7165978) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2009.
| Corporation ID | 7165978 |
| Business Number | 808657027 |
| Corporation Name | CONTINENTAL LOGISTIC SERVICE INC. |
| Registered Office Address |
163 Rue Bach Vaudreuil QC J7V 0M7 |
| Incorporation Date | 2009-04-30 |
| Dissolution Date | 2013-03-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SOHAIL YOUSUF KHAN | 163 RUE BACH, VAUDREUIL QC J7V 0M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-11-15 | current | 163 Rue Bach, Vaudreuil, QC J7V 0M7 |
| Address | 2009-04-30 | 2010-11-15 | 4605 Boul. Henri Bourassa West, Unit # 405, Saint Laurent, QC H4L 5H2 |
| Name | 2009-04-30 | current | CONTINENTAL LOGISTIC SERVICE INC. |
| Status | 2013-03-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-10-02 | 2013-03-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-10-13 | 2012-10-02 | Active / Actif |
| Status | 2011-09-14 | 2011-10-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-30 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-01 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12377811 Canada Inc. | 108 Lully, Vaudrieul-dorion, QC J7V 0M7 | 2020-09-29 |
| Horizon Teleworking Solutions Inc. | 128 Rue Chopin, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0M7 | 2020-09-09 |
| Pure-eco Sanitization Inc. | 1117 Av. Marier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0M7 | 2020-07-15 |
| Blue World Dreams Inc. | 264 Bellini, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0M7 | 2020-06-29 |
| Alan Stevenson Brokerage Inc. | 167 Rue Bach, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0M7 | 2020-01-09 |
| Everest Instruments Inc. | 1012 Av. Marier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0M7 | 2019-11-02 |
| 11684779 Canada Inc. | 130, Rue Beethoven, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0M7 | 2019-10-16 |
| 11557173 Canada Inc. | 231 Bellini, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0M7 | 2019-08-07 |
| 11428250 Canada Inc. | 216 Rue Beethoven, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0M7 | 2019-05-24 |
| 10746304 Canada Inc. | 115 Rue Billini, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0M7 | 2018-04-23 |
| Find all corporations in postal code J7V 0M7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SOHAIL YOUSUF KHAN | 163 RUE BACH, VAUDREUIL QC J7V 0M0, Canada |
| City | VAUDREUIL |
| Post Code | J7V 0M7 |
| Category | logistic |
| Category + City | logistic + VAUDREUIL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inter-continental Auto Service Limited | 1155 Ouest Blvd Dorchester, Suite 3112, Montreal, QC H3B 3S6 | 1970-10-06 |
| Continental Road Service Ltd. | 1105 Moyer Dr, Sherwood Park, AB T8A 1E7 | |
| Les Revetements Continental Coatings Ltd. - Ltee | 1801 North Service Rd, Trans Can Hw, Dorval, QC | 1973-09-24 |
| Continental Belts Inc. | 1900 Rue Sauve Est, Suite 1, Montreal, QC H2B 3A8 | 1987-10-14 |
| Maison D'Г‰pice Continental Inc. | 620 Lepine Ave., Dorval, QC H9P 1G2 | 1994-07-20 |
| Les Revetements Continental Ltee | 140 Woodland Avenue, Beaconsfield, QC H9W 4W1 | 1977-03-15 |
| Continental Trading Enterprises Inc. | 22 Birkdale, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 2P3 | 2004-08-13 |
| Loisirs Continental Inc. | 110 Place Cremazie, Suite 529, Montreal, QC | 1977-01-31 |
| Continental X Uniforms Inc. | 2423 Rue Mont-royal Est, Montreal, QC | 1983-06-17 |
| Chaises Continental Inc. | 7934 Provencher, Montreal, QC H1R 2Y5 | 1985-01-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONTINENTAL LOGISTIC SERVICE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.