7165951 CANADA INCORPORATED (Corporation# 7165951) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2009.
| Corporation ID | 7165951 |
| Business Number | 808659023 |
| Corporation Name | 7165951 CANADA INCORPORATED |
| Registered Office Address |
24 Wallsend Ave. Kanata ON K2K 3K7 |
| Incorporation Date | 2009-04-30 |
| Dissolution Date | 2011-09-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WAYNE JOSEPH HOSKINS | 24 WALLSEND AVE., KANATA ON K2K 3K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-30 | current | 24 Wallsend Ave., Kanata, ON K2K 3K7 |
| Name | 2009-04-30 | current | 7165951 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2011-09-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-04-30 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-09-14 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Leadic Design Canada Inc. | 30 Wallsend Avenue, Kanata, ON K2K 3K7 | 2020-04-03 |
| 9364048 Canada Ltd. | 11 Wallsend Ave, Ottawa, ON K2K 3K7 | 2015-07-10 |
| Cuppacode Consulting Inc. | 43 Wallsend Ave, Ottawa, ON K2K 3K7 | 2012-08-21 |
| Junkyard Labs Inc. | 5 Wallsend Avenue, Kanata, ON K2K 3K7 | 2011-07-25 |
| 3945596 Canada Inc. | 7 Wallsend Avenue, Kanata, ON K2K 3K7 | 2001-09-17 |
| Nihao Tea Ltd. | 10 Rayburn Street, Ottawa, ON K2K 3K7 | |
| 9364064 Canada Ltd. | 11 Wallsend Ave, Ottawa, ON K2K 3K7 | 2015-07-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WAYNE JOSEPH HOSKINS | 24 WALLSEND AVE., KANATA ON K2K 3K7, Canada |
| City | Kanata |
| Post Code | K2K 3K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7165951 CANADA INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.