7165668 CANADA INCORPORATED (Corporation# 7165668) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2009.
| Corporation ID | 7165668 |
| Business Number | 808766026 |
| Corporation Name | 7165668 CANADA INCORPORATED |
| Registered Office Address |
91 Bird Rd Rr4 Stirling ON K0K 3E0 |
| Incorporation Date | 2009-04-29 |
| Dissolution Date | 2011-09-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YVONNE WEATHERELL | 91 BIRD RD RR4, STIRLING ON K0K 3E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-29 | current | 91 Bird Rd Rr4, Stirling, ON K0K 3E0 |
| Name | 2009-04-29 | current | 7165668 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2011-09-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-09-14 | 2011-09-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-29 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-09-22 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2 Runners & Co Inc. | 547 Clearview Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-10-04 |
| Bosiak Construction Ltd. | 215 Henry Street, Box 147, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-08-31 |
| For Our Future | 9556 Hwy 62, Belleville, ON K0K 3E0 | 2020-06-10 |
| Opsec Protective Services Canada Ltd. | 17 Halloway Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-04-29 |
| Willows Green Permaculture | 557 Marsh Hill Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-02-08 |
| Justin Wardhaugh Trucking Inc. | 515 Oak Lake Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2019-03-04 |
| Air and Space Educational Services Inc. | 9 Grandview Court, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-12-19 |
| 11129368 Canada Inc. | 366 Mcgee Rd, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-12-04 |
| Freedom Farms Animal Sanctuary | 424 Sine Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-10-16 |
| Bella Vista Cannabis Ltd. | 1186 Hoover Road, Rr #3, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-06-28 |
| Find all corporations in postal code K0K 3E0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YVONNE WEATHERELL | 91 BIRD RD RR4, STIRLING ON K0K 3E0, Canada |
| City | Stirling |
| Post Code | K0K 3E0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7165668 CANADA INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.