EQL Data Inc. (Corporation# 7165587) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2009.
| Corporation ID | 7165587 |
| Business Number | 808623698 |
| Corporation Name | EQL Data Inc. |
| Registered Office Address |
53 Mccaul Street Ste. 18 Toronto ON M5T 2W9 |
| Incorporation Date | 2009-04-29 |
| Dissolution Date | 2014-12-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Avery Charles Maurice Pennarun | 150 Reid Rd., Salt Spring Island BC V8K 2J8, Canada |
| Matthew Kosewski | 10675 - 142A Street, Surrey BC V3T 5A1, Canada |
| Lukasz Kosewski | 500 Oak Street, #31, San Francisco CA 94102, United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-08-17 | current | 53 Mccaul Street, Ste. 18, Toronto, ON M5T 2W9 |
| Address | 2009-04-29 | 2010-08-17 | 7-46 Becher St., London, ON N6C 1A5 |
| Name | 2009-04-29 | current | EQL Data Inc. |
| Status | 2014-12-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-04-29 | 2014-12-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-26 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-01-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Creations Amadeus Limitee | 53 Mccaul Street, Apartment 341, Toronto, ON M5T 2W7 | 1977-11-25 |
| Grange Avenue Productions Limited | 53 Mccaul Street, Suite 551, Toronto, ON M5T 2W9 | 2004-09-09 |
| Fanning Feathers Productions Ltd. | 53 Mccaul Street, # 545, Toronto, ON M5T 2W9 | 2015-06-18 |
| 11421107 Canada Inc. | 53 Mccaul Street, Toronto, ON M5T 2W7 | 2019-05-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cadmine Global Resources Inc. | 659 - 53 Mccaul Street, Toronto, ON M5T 2W9 | 2019-11-19 |
| Allegory Technology Inc. | 657-53 Mccaul St, Toronto, ON M5T 2W9 | 2019-09-04 |
| Ogc Management Inc. | 657-53 Mccaul Street, Toronto, ON M5T 2W9 | 2019-06-04 |
| Concon It Consulting Inc. | 660 - 53 Mccaul Street, Toronto, ON M5T 2W9 | 2002-11-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tonghui Landcape Design and Construction Inc. | Unit 315, 280 Spadina Avenue, Toronto, ON M5T 0A1 | 2019-04-22 |
| 8919992 Canada Inc. | 280 Spadina Avenue, Unit 315, Toronto, ON M5T 0A1 | 2014-06-10 |
| 12435501 Canada Inc. | 510-10 Willison Sq, Toronto, ON M5T 0A8 | 2020-10-21 |
| Toronto Royals Volleyball | 10 Willison Square, Unit 202, Toronto, ON M5T 0A8 | 2019-02-12 |
| Springbrook Capital Management Inc. | 1913-210 Simcoe Street, Toronto, ON M5T 0A9 | 2020-09-23 |
| Bioenttri Canada Inc. | 210 Simcoe Street, Suite 904, Toronto, ON M5T 0A9 | 2020-02-07 |
| 10895652 Canada Limited | 210 Simcoe St., Suite 914, Toronto, ON M5T 0A9 | 2018-07-20 |
| Tomosunyc Trading Inc. | Uint 708 - 210 Simcoe Street, Toronto, ON M5T 0A9 | 2017-08-18 |
| Esuim Consulting Inc. | 1004-210 Simcoe St, Toronto, ON M5T 0A9 | 2017-07-10 |
| Perfume World Inc. | 1407-210 Simcoe St., Toronto, ON M5T 0A9 | 2016-06-24 |
| Find all corporations in postal code M5T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Avery Charles Maurice Pennarun | 150 Reid Rd., Salt Spring Island BC V8K 2J8, Canada |
| Matthew Kosewski | 10675 - 142A Street, Surrey BC V3T 5A1, Canada |
| Lukasz Kosewski | 500 Oak Street, #31, San Francisco CA 94102, United States |
| City | Toronto |
| Post Code | M5T 2W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| F.u.r.s. Data Ltd. | 1435 Rue St-alexandre, Suite 1177, Montreal, QC H3A 2G4 | 1983-12-20 |
| Systemes Data Mie Inc. | 620 Cathcart Street, Suite 710, Montreal, QC H3B 1M1 | 1980-11-26 |
| Groupe E & B Data Inc. | 1075, Avenue Van-horne, Bureau C, Outremont, QC H2V 1J6 | 2004-06-22 |
| Les Systemes Data Du Canton Inc. | R.r. No. 3, Magog, QC J1X 3W4 | 1982-05-13 |
| X-data Conseil Inc. | 1170 Rue Des FrГЄnes, Saint-nicolas, QC G7A 4E4 | 1998-07-14 |
| Consultations Abt Data Inc. | 2400 Chemin Lucerne, Suite 188, Mont-royal, QC H3R 2J8 | 1999-07-19 |
| Data-bec Graphics Inc. | 1322 Hyman Drive, Apt 101, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 1M7 | 1988-09-30 |
| Dare Data ( Data Analytics & Reporting Enablement) Incorporated | 21 Quail Hollow, Markham, ON L6B 0K7 | 2020-02-29 |
| Data-bec Business Forms (j.d.) Inc. | 6319 Beaucourt, Montreal, QC H1G 2G3 | 1985-05-30 |
| Data-bec Business Forms (w.f.) Inc. | 948 25th Ave, Favreville, Laval, ON H7R 4R9 | 1985-05-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on EQL Data Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.