Lexcar Services Inc. (Corporation# 7165544) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2009.
| Corporation ID | 7165544 |
| Business Number | 808066492 |
| Corporation Name | Lexcar Services Inc. |
| Registered Office Address |
609 Foxtail Lane Sherwood Park AB T8A 3C2 |
| Incorporation Date | 2009-05-01 |
| Dissolution Date | 2018-05-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN BURYK | 609 Foxtail Lane, SHERWOOD PARK AB T8A 3C2, Canada |
| Erin Buryk | 609 Foxtail Lane, Sherwood Park AB T8A 3C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-05-29 | current | 609 Foxtail Lane, Sherwood Park, AB T8A 3C2 |
| Address | 2009-05-01 | 2013-05-29 | 129 Crocus Crescent, Sherwood Park, AB T8H 2J8 |
| Name | 2009-05-01 | current | Lexcar Services Inc. |
| Status | 2018-05-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-05-01 | 2018-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-05-01 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2009-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 609 Foxtail Lane |
| City | SHERWOOD PARK |
| Province | AB |
| Postal Code | T8A 3C2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12019370 Canada Inc. | 49 Raven Drive, Sherwood Park, AB T8A 0C6 | 2020-04-23 |
| Grammatica Communications Ltd. | 80 Raven Drive, Sherwood Park, AB T8A 0C8 | 2019-05-16 |
| 3208168 Canada Inc. | 35 Eagle Drive, Sherwood, AB T8A 0E1 | 1995-12-06 |
| Infinite 8 North Inc. | 21 Wren Crescent, Sherwood Park, AB T8A 0G4 | 2018-09-24 |
| Dolita's Enterprise Ltd. | 28 Lark Street, Sherwood Park, AB T8A 0J3 | 1999-02-24 |
| Canvision Trading Corp. | 23 Circlewood Dr, Sherwood Park, AB T8A 0K5 | 2016-07-13 |
| Teafino Tea Inc. | 39 Merrywood Crescent, Sherwood Park, AB T8A 0M8 | 2019-02-23 |
| Deep Knowing Inc. | 15 Merrywood Cres., Sherwood Park, AB T8A 0M8 | 2013-06-03 |
| Aimheart, Inc. | 15 Merrywood Cres., Sherwood Park, AB T8A 0M8 | 2014-10-27 |
| 10128287 Canada Inc. | 111 Main Terrace, Sherwood Park, AB T8A 0R7 | 2017-03-02 |
| Find all corporations in postal code T8A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN BURYK | 609 Foxtail Lane, SHERWOOD PARK AB T8A 3C2, Canada |
| Erin Buryk | 609 Foxtail Lane, Sherwood Park AB T8A 3C2, Canada |
| City | SHERWOOD PARK |
| Post Code | T8A 3C2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Cuna Mutuelle-cumis Ltee | 151 North Services Road, P.o.box 5065, Burlington, ON L7R 4C2 | 1974-05-08 |
| Ktkt Care Services Inc. | C/o Svs Accounting Services, 10c-1193a, Brimley Road, Scarborough, ON M1P 3G5 | 2019-10-08 |
| Dme Accounting Services Inc. | 5310 Canotek Road, Suite 6, Ottawa, ON K1J 9N5 | 2001-12-20 |
| Services En Soudage Joseph Lester Smith Welding Services Inc. | 697, Rue Garda, Г‰piphanie, QC J5X 4E7 | 2013-03-08 |
| Services Electroniques Ivan Electronic Services Inc. | 49 Place Halifax, Candiac, QC J5R 3N9 | 1984-11-28 |
| Alo Group Communication Services Inc. | 5447, Ave, De L'esplanade, Montreal, QC H2T 2Z8 | 2009-12-04 |
| Que-hyp Mortgage Services Inc. | 7310 Mountain Sights, Montreal, QC H4P 2A6 | 1991-03-22 |
| Les Services Presidentiels Limitee | 51 Blvd. Degaulle, Lorraine, QC | 1974-03-14 |
| Services De Logiciel Mjp Inc. | 4741 Dugas Street, Pierrefonds, QC H9J 2B6 | 1981-06-11 |
| G4s Security Services (quebec) Ltd. | 703 Evans Avenue, Suite 103, Toronto, ON M9C 5E9 | 1993-07-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Lexcar Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.