7165358 CANADA INC. (Corporation# 7165358) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2009.
| Corporation ID | 7165358 |
| Business Number | 808761621 |
| Corporation Name | 7165358 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
614 North River Road, Suite E Charlottetown PE C1E 1K2 |
| Incorporation Date | 2009-04-29 |
| Dissolution Date | 2014-02-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MANUEL CARPIO | 15 MAPLEWOOD CRESCENT, CHARLOTTETOWN PE C1A 2X4, Canada |
| NEIL FERGUSON | 25 WOODLEY DRIVE, MONTAGUE R.R. 2 PE C0A 1R0, Canada |
| PETER BOONEN | 275 GEORGE STREET, SYDNEY 2000, Australia |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-09-24 | current | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 |
| Address | 2009-04-29 | 2010-09-24 | 87 Watts Avenue, Charlottetown, PE C1E 2B7 |
| Name | 2009-04-29 | current | 7165358 CANADA INC. |
| Status | 2014-02-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-09-13 | 2014-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-29 | 2013-09-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-02-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2010-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 614 North River Road, Suite E |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1E 1K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bully Tag Inc. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2012-09-20 |
| Timeless Medical Systems Inc. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Greenisland Hydroponics Inc. | 614 North River Road, Suite A, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2020-11-04 |
| 10489913 Canada Ltd. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2017-11-10 |
| Six Labs, Inc. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2006-05-10 |
| Stirling Products North America Inc. | 614 North River Road Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2004-01-30 |
| Stirling Products North America Holdings Inc. | 614 North River Rd Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | |
| John L. Rowe Holdings Ltd. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2006-01-07 |
| Brad Pineau Holdings Inc. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2007-06-26 |
| Timeless Technologies (2007) Inc. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2007-06-26 |
| Stirling Animal Health Inc. | 614 North River Rd Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2008-07-10 |
| Nature's Firewall Inc. | 614 North River Road, Suite E, Charlottetown, PE C1E 1K2 | 2010-02-19 |
| Find all corporations in postal code C1E 1K2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MANUEL CARPIO | 15 MAPLEWOOD CRESCENT, CHARLOTTETOWN PE C1A 2X4, Canada |
| NEIL FERGUSON | 25 WOODLEY DRIVE, MONTAGUE R.R. 2 PE C0A 1R0, Canada |
| PETER BOONEN | 275 GEORGE STREET, SYDNEY 2000, Australia |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1E 1K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7165358 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.