7165153 CANADA INC. (Corporation# 7165153) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2009.
| Corporation ID | 7165153 |
| Business Number | 808911697 |
| Corporation Name | 7165153 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
60, Rue De Levens Gatineau QC J8V 0B4 |
| Incorporation Date | 2009-04-29 |
| Dissolution Date | 2014-05-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC RACINE | 60, rue de Levens, GATINEAU QC J8V 0B4, Canada |
| ANNIE DESJARDINS | 60, rue de Levens, Gatineau QC J8V 0B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-11-03 | current | 60, Rue De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 |
| Address | 2009-04-29 | 2011-11-03 | 204 St-vallier, Gatineau, QC J8V 2K2 |
| Name | 2009-04-29 | current | 7165153 CANADA INC. |
| Status | 2014-05-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-04-29 | 2014-05-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-05-01 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2009-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-05-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2011-05-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12381524 Canada Inc. | 68 Rue Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2020-09-30 |
| Edge Data Centers Inc. | 32 Rue De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2019-05-28 |
| Services MÉdicaux Mulaja LtÉe | 104, Rue De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2013-03-13 |
| Laclinic Mb Inc. | 52 Rue Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2012-12-12 |
| Dismos Inc. | 44 Rue De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2011-01-02 |
| 7603070 Canada Inc. | 103 Rue De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2010-07-15 |
| 7202598 Canada Inc. | 103 De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2009-07-07 |
| Placements Michel HupÉ Inc. | 40 De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2006-12-20 |
| 7630336 Canada Inc. | 103 De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 2010-08-24 |
| Gestion Michel Hupe Inc. | 40 De Levens, Gatineau, QC J8V 0B4 | 1987-01-30 |
| Find all corporations in postal code J8V 0B4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC RACINE | 60, rue de Levens, GATINEAU QC J8V 0B4, Canada |
| ANNIE DESJARDINS | 60, rue de Levens, Gatineau QC J8V 0B4, Canada |
| City | Gatineau |
| Post Code | J8V 0B4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7165153 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.