Hayat Transport Corp. (Corporation# 7165013) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2009.
| Corporation ID | 7165013 |
| Business Number | 808654420 |
| Corporation Name | Hayat Transport Corp. |
| Registered Office Address |
1302-2235 Hurontario St. Mississauga ON L5A 2G1 |
| Incorporation Date | 2009-04-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SAFINA AAMIR BUTT | 1302-2235 HURONTARIO STREET, MISSISSAUGA ON L5A 2G1, Canada |
| AAMIR HAYAT BUTT | 1302-2235 HURONTARIO ST., MISSISSAUGA ON L5A 2G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-28 | current | 1302-2235 Hurontario St., Mississauga, ON L5A 2G1 |
| Name | 2009-04-28 | current | Hayat Transport Corp. |
| Status | 2017-10-02 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-09-28 | 2017-10-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-10-17 | 2017-09-28 | Active / Actif |
| Status | 2014-09-26 | 2014-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-09-20 | 2014-09-26 | Active / Actif |
| Status | 2011-09-14 | 2011-09-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-28 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1302-2235 HURONTARIO ST. |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 2G1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ale & Tephy General Services Inc. | 1611-2235 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-10-23 |
| 12418100 Canada Inc. | 2235 Hurontario Street, Unit # 1210, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-10-15 |
| 12099560 Canada Inc. | 1402-2235 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-06-02 |
| 12083671 Canada Inc. | 1416-2235 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2020-05-26 |
| Vip Chair Barbershop Inc. | 1702-2235 Hurontario St, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2019-10-11 |
| Ecommerce 1128 Inc. | 2235 Hurontario St, Apt, Ph-9, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2019-09-18 |
| Masa Construction Inc. | 2235-1408 Hurontario Street, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2019-05-31 |
| Gg-impex Inc. | 2235 Hurontario St, Unit 1216, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2017-05-13 |
| Amare Vita Corporation | 2235 Hurontario Street, Suite 2204, Mississauga, ON L5A 2G1 | 2016-11-02 |
| The Grill House Corp. | 1201-2235 Hurontario St., Mississauga, ON L5A 2G1 | 2016-05-19 |
| Find all corporations in postal code L5A 2G1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SAFINA AAMIR BUTT | 1302-2235 HURONTARIO STREET, MISSISSAUGA ON L5A 2G1, Canada |
| AAMIR HAYAT BUTT | 1302-2235 HURONTARIO ST., MISSISSAUGA ON L5A 2G1, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5A 2G1 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + MISSISSAUGA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Al Hayat, Centre Islamique | 1250 Rene-levesque Blvd West, Bureau 1400, Montreal, QC H3B 5E9 | 1991-12-13 |
| Hayat Travel Inc. | 667 Linden Dr, Cambridge, ON N3H 0B6 | 2017-11-15 |
| Hayat Ingredients Inc. | 201 Trollius Way, Ottawa, ON K1T 0R6 | 2020-07-09 |
| Hayat Technologies Inc. | 2206 Rue Mackay #7, Quebec, QC G1V 2X1 | 2007-10-08 |
| Al Hayat Alarabiya Newspaper Inc. | 3800, Rue De La Peltrie, Montreal, QC H3S 1V3 | 2000-12-07 |
| Hayat Healthcare Inc. | 1 Leaside Park Drive, Unit #4, Toronto, ON M4H 1R1 | 2020-05-07 |
| Transport Maritime Canint Corp. | 7950 Salomon, Brossard, QC J4X 1H9 | 1993-04-23 |
| Old Hand's Transport Corp. | 22 Chadwick St, Brampton, ON L6Y 4Y3 | 2013-10-04 |
| T&vee Transport Corp. | 2552 Mainroyal Dr, Mississauga, ON L5L 1C9 | 2020-08-14 |
| Gladuh Transport Corp. | 509-12 Rockford Rd, Toronto, ON M2R 3A2 | 2009-01-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on Hayat Transport Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.