JEWISH MARRIAGE ENCOUNTER OF CANADA (Corporation# 716499) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 1978.
| Corporation ID | 716499 |
| Business Number | 875898660 |
| Corporation Name |
JEWISH MARRIAGE ENCOUNTER OF CANADA RENOUEMENT CONJUGAL JUIF DU CANADA |
| Registered Office Address |
1386 Coupal Chomedey QC H7W 1S5 |
| Incorporation Date | 1978-06-13 |
| Dissolution Date | 2015-04-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 8 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| B. SCHWARTZ | 163 SOMMERHILL, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W9, Canada |
| H. SCHWARTZ | 163 SOMMERHILL, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W9, Canada |
| I. ZWIREK | 871 HARVARD AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 3P8, Canada |
| S. GREEN | 136 DAUPHIN "B", DOLLARD DES ORMEAUX QC H9G 1W3, Canada |
| G. GREEN | 136 DAUPHIN "B", DOLLARD DES ORMEAUX QC H9G 1W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-06-13 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1978-06-12 | 1978-06-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1978-06-13 | current | 1386 Coupal, Chomedey, QC H7W 1S5 |
| Name | 1981-04-07 | current | JEWISH MARRIAGE ENCOUNTER OF CANADA |
| Name | 1981-04-07 | current | RENOUEMENT CONJUGAL JUIF DU CANADA |
| Name | 1978-06-13 | 1981-04-07 | JEWISH MARRIAGE ENCOUNTER OF CANADA |
| Status | 2015-04-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-05 | 2015-04-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-05 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-06-13 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 1978-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2904284 Canada Inc. | 1378 Coupal, Laval, QC H7W 1S5 | 1993-03-17 |
| Plutarchos Distributors Inc. | 1396 Coupal, Chomedey, Laval, QC H7W 1S5 | 1984-10-05 |
| 153441 Canada Inc. | 1364 Coupal Street, Chomedey, Laval, QC H7W 1S5 | 1982-06-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| B. SCHWARTZ | 163 SOMMERHILL, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W9, Canada |
| H. SCHWARTZ | 163 SOMMERHILL, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W9, Canada |
| I. ZWIREK | 871 HARVARD AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 3P8, Canada |
| S. GREEN | 136 DAUPHIN "B", DOLLARD DES ORMEAUX QC H9G 1W3, Canada |
| G. GREEN | 136 DAUPHIN "B", DOLLARD DES ORMEAUX QC H9G 1W3, Canada |
| City | CHOMEDEY |
| Post Code | H7W1S5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre Canadien Du Marriage Juif Et De La Famille | 2000 Mansfield, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3A4 | 1984-10-17 |
| Renouement Conjugal Canada Inc. | 3840 Rue Guy, Terrebonne, QC J6Y 1C1 | 1977-09-27 |
| Marriage Encounter Canada | 390 York Avenue, Winnipeg, MB R3C 0P3 | 1981-02-23 |
| Renouement Conjugal Ontario-est Inc. | 30 Orchard, Hawkesbury, ON K6A 2V7 | 1981-04-06 |
| Renouement Conjugal St-jerome Inc. | 44 Rue Lorraine, Blainville, QC J7C 1T4 | 1981-04-06 |
| Renouement Conjugal Abitibi Inc. | 423 1ere Rue Est, Lasarre, QC J9Z 2C1 | 1981-04-06 |
| Renouement Conjugal Valleyfield Inc. | 1066 Chemin St-thomas, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1981-04-06 |
| Renouement Conjugal St-jean Inc. | 1584 Rue Watts, Chambly, QC J3L 2Z2 | 1981-04-06 |
| Baptist Expression of Marriage Encounter Canada (2003) | 8707 - 56 Street, Edmonton, AB T6B 1H8 | 2003-03-14 |
| Renouement Conjugal Moyen-nord Inc. | 2 King Edward, Blind River, ON P0R 1B0 | 1981-04-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on JEWISH MARRIAGE ENCOUNTER OF CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.