Exousia Media Group Inc. (Corporation# 7164661) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2009.
| Corporation ID | 7164661 |
| Business Number | 809021090 |
| Corporation Name | Exousia Media Group Inc. |
| Registered Office Address |
4-1550 Kingston Road Suite 1306 Pickering ON L1V 6W9 |
| Incorporation Date | 2009-04-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Malik Anthony Nembhard | 4-1550 KINGSTON ROAD, SUITE 1306, PICKERING ON L1V 6W9, Canada |
| GREGORY NEMBHARD | 4-1550 KINGSTON ROAD, SUITE 1306, PICKERING ON L1V 6W9, Canada |
| CHERYL NEMBHARD | 1550 KINGSTON ROAD, SUITE 1306, PICKERING ON L1V 6W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-28 | current | 4-1550 Kingston Road, Suite 1306, Pickering, ON L1V 6W9 |
| Name | 2009-04-28 | current | Exousia Media Group Inc. |
| Status | 2011-09-23 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-09-14 | 2011-09-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-28 | 2011-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Uconekt Inc. | 4-1550 Kingston Road, Suite 1332, Pickering, ON L1V 6W9 | 2014-12-04 |
| Gifty Gyimah Media Inc. | 4-1550 Kingston Road, Suite 1012, Pickering, ON L1V 6W9 | 2017-03-06 |
| Federation Beauty Inc. | 4-1550 Kingston Road, Suite 1012, Pickering, ON L1V 6W9 | 2018-07-28 |
| 11204505 Canada Inc. | 4-1550 Kingston Road, Suite 1418, Pickering, ON L1V 6W9 | 2019-01-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Moxiport Corporation | 4-1550 Kingston Road, Suite 1290, First Pickering Place, Pickering, ON L1V 6W9 | 2018-11-16 |
| Shane Orlando Apparel Inc. | 1550 Kingston Road, Suite 1029, Pickering, ON L1V 6W9 | 2018-06-07 |
| Lhon Canada | 1550 Kingston Road, Suite 1315, Pickering, ON L1V 6W9 | 2018-04-12 |
| Afro Toronto Cultural and Sport Center | 1049-4-1550 Kingston Road, Pickering, ON L1V 6W9 | 2017-10-06 |
| 10147290 Canada Inc. | 4-1550 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 6W9 | 2017-03-16 |
| Instafreight Inc. | 4-1550 Kingston Rd, Suite 1358, Pickering, ON L1V 6W9 | 2012-12-07 |
| Jasmin Freight Systems Inc. | 1550 Kingston Road Suite#1065, Pickering, ON L1V 6W9 | 2009-11-04 |
| 6721532 Canada Inc. | 1550 Kingston Road,suite# 1065, Pickering, ON L1V 6W9 | 2007-02-16 |
| 6418309 Canada Inc. | 1550 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 6W9 | 2005-07-13 |
| Ydnar Technology Inc. | 1550 Kingston Road, Suite 1352, Pickering, ON L1V 6W9 | 1998-05-07 |
| Find all corporations in postal code L1V 6W9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Malik Anthony Nembhard | 4-1550 KINGSTON ROAD, SUITE 1306, PICKERING ON L1V 6W9, Canada |
| GREGORY NEMBHARD | 4-1550 KINGSTON ROAD, SUITE 1306, PICKERING ON L1V 6W9, Canada |
| CHERYL NEMBHARD | 1550 KINGSTON ROAD, SUITE 1306, PICKERING ON L1V 6W9, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 6W9 |
| Category | media |
| Category + City | media + Pickering |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Exousia Holdings Inc. | 736 Des Vignobles, Rosemere, QC J7A 4T4 | 2004-03-24 |
| Exousia International Inc. | 20 Bailey Lane, Elliot Lake, ON P5A 2S2 | 2006-04-04 |
| The Media & Democracy Group - | 220 Cambie Street, Suite 500, Vancouver, BC V6B 2M9 | 2005-08-25 |
| Group Media Vision Advertising Inc. | 87 Rue Maurice-aveline, Suite 4, Sainte-adГ€le, QC J8B 2M8 | 2008-09-16 |
| Bliss Media Group Inc. | 1980 Sherbrooke W, Suite 210, Montreal, QC H3H 1E8 | 1995-03-09 |
| Byoub Media Group Inc. | 74 Robb Thompson Road, Mount Albert, ON L0G 1M0 | 2017-02-09 |
| Groupe Media Artifex Inc. | 426 Sainte Helene, Suite 402, Montreal, QC H2Y 2K7 | 2001-09-09 |
| Tech 22 Media Group Inc. | 2015 Rue Drummond, Bureau 402, Montreal, QC H3G 1W7 | 2003-09-19 |
| Kranz Media Group Inc. | 555 Chabanel St. W., Suite 505, Montreal, QC H2N 2H8 | 2000-02-02 |
| Drako Media Group Inc. | 410, Rue St-nicolas, Bureau 236, MontrГ©al, QC H2Y 2P5 | 2017-04-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Exousia Media Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.