7164653 CANADA INC. (Corporation# 7164653) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 29, 2009.
| Corporation ID | 7164653 |
| Business Number | 809025299 |
| Corporation Name | 7164653 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4507 Wilson Avenue MontrГ©al QC H4A 2V5 |
| Incorporation Date | 2009-04-29 |
| Dissolution Date | 2014-02-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Keith D. Wilson | 4507 Wilson Avenue, Montréal QC H4A 2V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-08-26 | current | 4507 Wilson Avenue, MontrГ©al, QC H4A 2V5 |
| Address | 2016-04-19 | 2019-08-26 | 4862 Westmount Avenue, Westmount, QC H3Y 1Y1 |
| Address | 2009-04-29 | 2016-04-19 | 1250 RenГ©-lГ©vesque Boulevard West, Suite 2500, Montreal, QC H3B 4Y1 |
| Name | 2009-04-29 | current | 7164653 CANADA INC. |
| Status | 2016-04-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-02-11 | 2016-04-18 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-09-13 | 2014-02-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-29 | 2013-09-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-18 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-02-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-04-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ati Management Inc. | 4507 Wilson Avenue, Montreal, QC H4A 2V5 | 2015-10-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tree In Town Inc. | 4627 Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 2V5 | 2017-03-14 |
| Mayoui Education Services Inc. | 4555 Wilson Ave., Montreal, QC H4A 2V5 | 1993-10-06 |
| Atypik Communications Visuelles Inc. | 4507 Ave Wilson, Montreal, QC H4A 2V5 | 1984-12-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Keith D. Wilson | 4507 Wilson Avenue, Montréal QC H4A 2V5, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H4A 2V5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7164653 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.