7164611 CANADA INC. (Corporation# 7164611) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 28, 2009.
| Corporation ID | 7164611 |
| Business Number | 809097223 |
| Corporation Name | 7164611 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2527 North Shore Dr Lowbanks ON N0A 1K0 |
| Incorporation Date | 2009-04-28 |
| Dissolution Date | 2015-02-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NELSON TREMP | 2527 NORTH SHORE DR, LOWBANKS ON N0A 1K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-04-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-28 | current | 2527 North Shore Dr, Lowbanks, ON N0A 1K0 |
| Name | 2009-04-28 | current | 7164611 CANADA INC. |
| Status | 2015-02-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-09-26 | 2015-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-04-28 | 2014-09-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-02-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-04-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-09-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-04-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-09-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12424592 Canada Inc. | 268 Dickhout Road, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2020-10-18 |
| 10623300 Canada Inc. | 17 Hoto Line, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2018-02-08 |
| Northshore Demolition and Construction Inc. | 2927 North Shore Drive, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2018-02-01 |
| 10389625 Canada Incorporated | 436 Hutchinson Road, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2017-09-01 |
| C & A Custom Designs Inc. | 1620 North Shore Drive, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2017-03-31 |
| Grand River Natural Produce Inc. | 2159 Highway 3, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2016-02-21 |
| 9254544 Canada Inc. | 107 Townline Road, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2015-04-13 |
| Kidd Markets Inc. | 3 Hutchinson Rd, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2014-06-04 |
| Moyaa Shea Products Ltd. | 2041 Northshore Dr, Low Banks, ON N0A 1K0 | 2012-05-07 |
| 8160384 Canada Inc. | 18 Niece Rd, Lowbanks, ON N0A 1K0 | 2012-04-05 |
| Find all corporations in postal code N0A 1K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NELSON TREMP | 2527 NORTH SHORE DR, LOWBANKS ON N0A 1K0, Canada |
| City | lowbanks |
| Post Code | N0A 1K0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7164611 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.