7143966 CANADA INC. (Corporation# 7143966) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 23, 2009.
| Corporation ID | 7143966 |
| Business Number | 814209425 |
| Corporation Name | 7143966 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
213 Ernest St. Dollard Des Ormeaux QC H9A 3G7 |
| Incorporation Date | 2009-03-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KURT RICKARD | 213 ERNEST ST., DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 3G7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-23 | current | 213 Ernest St., Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3G7 |
| Name | 2009-03-23 | current | 7143966 CANADA INC. |
| Status | 2018-08-28 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-08-28 | 2018-08-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-08-25 | 2018-08-28 | Active / Actif |
| Status | 2016-08-23 | 2016-08-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-08-17 | 2016-08-23 | Active / Actif |
| Status | 2011-08-16 | 2011-08-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-23 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-03-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 213 ERNEST ST. |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 3G7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sean Larry Consulting Inc. | 235 Ernest Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3G7 | 2019-04-30 |
| 10563510 Canada Inc. | 4430 Rue RenГ©-Г‰mard, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3G7 | 2018-01-02 |
| Wp Renew Inc. | 213 Ernest Avenue, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3G7 | 2015-11-27 |
| Patient7 Inc. | 225 Rue Ernest, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3G7 | 2014-07-07 |
| Safe Load Transport Ltd. | 232 Ernest, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3G7 | 2010-09-05 |
| Puma Profit Solutions Inc. | 226 Ernest, Dollard-des-ormeax, QC H9A 3G7 | 2008-09-09 |
| 6802567 Canada Inc. | 230, Rue Ernest, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3G7 | 2007-07-06 |
| Evolvic Inc. | 225 Ernest Street, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3G7 | 2005-06-09 |
| Sharlo Holdings Inc. | 4434 Rene-emard, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3G7 | 2005-02-24 |
| Cool Mango Communications Inc. | 215 Ernest, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3G7 | 2000-06-20 |
| Find all corporations in postal code H9A 3G7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KURT RICKARD | 213 ERNEST ST., DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 3G7, Canada |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Post Code | H9A 3G7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7143966 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.