Uma Fabric Print ltd. (Corporation# 7143664) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 22, 2009.
| Corporation ID | 7143664 |
| Business Number | 814281697 |
| Corporation Name | Uma Fabric Print ltd. |
| Registered Office Address |
180 Mississauga Valley Blvd. Unit 102 Mississauga ON L5A 3M2 |
| Incorporation Date | 2009-03-22 |
| Dissolution Date | 2012-01-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| UMADEVI THEIVENTHIRAN | 180 MISSISSAUGA VALLEY BLVD., UNIT 102, MISSISSAUGA ON L5A 3M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-22 | current | 180 Mississauga Valley Blvd., Unit 102, Mississauga, ON L5A 3M2 |
| Name | 2009-03-22 | current | Uma Fabric Print ltd. |
| Status | 2012-01-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-08-16 | 2012-01-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-22 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 180 Mississauga Valley Blvd. |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3M2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Habibullah Khan Global Auto Trading Inc. | 180 Mississauga Valley Blvd., Unit 48, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2008-10-29 |
| 11653920 Canada Inc. | 180 Mississauga Valley Blvd., Mississauga, ON L5A 3M2 | 2019-09-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Need That Pronto Inc. | 176-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2020-10-26 |
| Keennect Inc. | 145-180 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2020-08-04 |
| 11477269 Canada Inc. | 16-180 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2019-06-21 |
| Amc Mortgage Solutions Incorporated | 215-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2018-10-05 |
| 10420026 Canada Incorporated | 5 - 180 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2017-09-25 |
| Jorden's Hot Dogs & Vending Corporation | 210 - 180 Mississauga Valley Blvd., Mississauga, ON L5A 3M2 | 2017-06-29 |
| 9980733 Canada Inc. | 34-180 Mississauga Valley Blvd., Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-11-10 |
| 9916628 Canada Limited | 34-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-09-22 |
| Viravay Limited | 180 Mississauga Valley Blvd, Unit No 3, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-04-23 |
| 9573615 Canada Inc. | 38-180 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3M2 | 2016-01-05 |
| Find all corporations in postal code L5A 3M2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| UMADEVI THEIVENTHIRAN | 180 MISSISSAUGA VALLEY BLVD., UNIT 102, MISSISSAUGA ON L5A 3M2, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 3M2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inter-fabric Shops Ltd. | 350 Boul. Arthur-sauve, Suite 401, St-eustache, QC J7R 4L1 | 1977-09-14 |
| Quantex Fabric-action Inc. | 190 Murray St, Montreal, QC H3C 2C7 | 1995-06-09 |
| Med-print Services Inc. | 6900 Decarie Blvd., Suite 3030, Cote Saint-luc, QC H3X 2T8 | 2009-06-09 |
| Med-print Data Corporation | 6900 DÉcarie Boulevard, Suite 317, MontrÉal, QC H3X 2T8 | 2003-03-28 |
| Jocan Print Inc. | 1611-420 Mill Road, Toronto, ON M9C 1Z1 | 2004-05-18 |
| La Societe Advance Blue Print Ltee | 2500 De Miniac Street, St-laurent, QC H4S 1L7 | |
| Just Add Fabric Inc. | 64 Bella Coola Dr., Leduc, AB T9E 4H1 | 2017-09-26 |
| Fongge2000 Fabric Manufacture Co. Na Ltd. | 508 Mcnicoll Ave., Toronto, ON M2H 2E1 | 2007-10-22 |
| Fabric Palace Inc. | 116 Fletcher Avenue, Ajax, ON L1Z 1J2 | 2019-09-10 |
| Fabric Obsessions Inc. | 305 West Lake Cir, Carp, ON K0A 1L0 | 2017-01-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Uma Fabric Print ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.