Modern Cleaning Systems Inc. (Corporation# 7143257) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2009.
| Corporation ID | 7143257 |
| Business Number | 814279899 |
| Corporation Name | Modern Cleaning Systems Inc. |
| Registered Office Address |
407 Ile Belair West Rosemere QC J7A 1A4 |
| Incorporation Date | 2009-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE BIGRAS | 407 ILE BELAIR WEST, ROSEMERE QC J7A 1A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-03 | current | 407 Ile Belair West, Rosemere, QC J7A 1A4 |
| Address | 2009-03-20 | 2009-04-03 | 99 St. Regis Crescent North, Toronto, ON M3J 1Y9 |
| Name | 2009-03-20 | current | Modern Cleaning Systems Inc. |
| Status | 2009-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-03 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2009-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4337433 Canada Inc. | 403, Rue De L'ГЋle-bГ©lair Ouest, RosemГЁre, QC J7A 1A4 | 2005-12-15 |
| Gestion Claude Bigras Inc. | 9007 Boulevard Gouin Ouest, MontrГ©al, QC J7A 1A4 | 2002-03-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE BIGRAS | 407 ILE BELAIR WEST, ROSEMERE QC J7A 1A4, Canada |
| City | ROSEMERE |
| Post Code | J7A 1A4 |
| Category | cleaning |
| Category + City | cleaning + ROSEMERE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Modern Cleaning Concept Gp Inc. | 695 - 90th Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 2020-10-20 |
| Modern Concept D'entretien Inc. | 695 90iГЁme Avenue, Lasalle, QC H8R 3A4 | 1997-02-26 |
| Sms Modern Cleaning Services Inc. | 99 St. Regis Crescent North, Toronto, ON M3J 1Y9 | |
| Modern Building Cleaning Inc. | 811 Islington Avenue, Toronto, ON M8Z 5Y7 | |
| Modern Building Cleaning (n.b.) Ltd. | 811 Islington Avenue, Toronto, ON M8Z 5Y7 | |
| Modern Cleaning (vancouver) Inc. | 99 St. Regis Crescent North, Toronto, ON M3J 1Y9 | |
| Modern Building Cleaning Inc. | 250 Tremblay Road, Box 8381, Ottawa, ON K1G 3K1 | 1985-10-21 |
| Sms Modern Cleaning Services Inc. | Commerce Court West, Suite 5300, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Modern Building Cleaning (nfld.) Limited | 811 Islington Avenue, Toronto, ON M8Z 5Y7 | |
| Sms Modern Cleaning Services Inc. | Commerce Court West, Suite 5300, Toronto, ON M5L 1B9 | 1999-02-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Modern Cleaning Systems Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.