LIMESTONE LINKS CORPORATION (Corporation# 7143214) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2009.
| Corporation ID | 7143214 |
| Business Number | 814431425 |
| Corporation Name | LIMESTONE LINKS CORPORATION |
| Registered Office Address |
1848 Spruce Hill Rd Pickering ON L1V 1S4 |
| Incorporation Date | 2009-03-20 |
| Dissolution Date | 2012-01-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BENJAMIN HILLIER | 1848 SPRUCE HILL RD, PICKERING ON L1V 1S4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-20 | current | 1848 Spruce Hill Rd, Pickering, ON L1V 1S4 |
| Name | 2009-03-20 | current | LIMESTONE LINKS CORPORATION |
| Status | 2012-01-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-08-16 | 2012-01-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-20 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sweet Spot Cannabis Ltd. | 1842 Spruce Hill Rd, Pickering, ON L1V 1S4 | 2020-07-09 |
| 10676756 Canada Inc. | 1746 Spruce Hill Road, Pickering, ON L1V 1S4 | 2018-03-12 |
| Whitesands Project Management Inc. | 1846 Spruce Hill Rd, Pickering, ON L1V 1S4 | 2016-06-14 |
| Past Due Pro Incorporated | 1818 Spruce Hill Rd, Pickering, ON L1V 1S4 | 2010-08-19 |
| Family Mediation and Resource Centre | 1818 Spruce Hill Rd, Pickering, ON L1V 1S4 | 2014-09-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BENJAMIN HILLIER | 1848 SPRUCE HILL RD, PICKERING ON L1V 1S4, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 1S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Limestone Climbing Inc. | 3912 Rue Ethel, Verdun, QC H4G 1S4 | 2016-01-01 |
| Aresh Corporation | 989 Limestone Drive, Kingston, ON K7P 2R8 | 2014-12-12 |
| 9210679 Canada Corporation | 119 Limestone Crescent, Tornoto, ON M3J 2R1 | 2015-03-05 |
| Q-links Home Automation Inc. | 3737 CrГ©mazie Est Suite 200, MontrГ©al, QC H1Z 2K4 | 2014-09-16 |
| Corporation De Liens Nordiques W.m.n. | 77 Poplar Street, Waswanipi, QC J0Y 3C0 | 1987-11-02 |
| 247 Links Corporation | 3836 4th Ave., Port Alberni, BC V9Y 4H9 | 2000-05-17 |
| Sparta Trade Links Corporation | B16 Gardengate Av., Beaverton, ON L0K 1A0 | 2014-11-18 |
| 7667922 Canada Corporation | 45 Royal Links Circle, Brampton, ON L6P 2W9 | 2010-10-05 |
| Easydale Technology Corporation | 9 Lower Links Road, Toronto, ON M2P 1H5 | 2018-10-29 |
| Logical Links Corporation | 22 Willowridge Road, Unit 204, Toronto, ON M9R 3Y9 | 2020-01-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on LIMESTONE LINKS CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.