7142935 CANADA INC. (Corporation# 7142935) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 2009.
| Corporation ID | 7142935 |
| Business Number | 814495826 |
| Corporation Name | 7142935 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
24 Mabelle Ave Apt # 2403 Etobicoke ON M9A 4X8 |
| Incorporation Date | 2009-03-19 |
| Dissolution Date | 2010-04-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NAMIT MEHRA | 24 MABELLE AVE, APT # 2403, ETOBICOKE ON M9A 4X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-19 | current | 24 Mabelle Ave, Apt # 2403, Etobicoke, ON M9A 4X8 |
| Name | 2009-03-19 | current | 7142935 CANADA INC. |
| Status | 2010-04-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-03-19 | 2010-04-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-04-13 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2009-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Danipro, Ltd. | 24 Mabelle Ave, Suite 2309, Toronto, ON M9A 4X7 | 2009-01-09 |
| 7566140 Canada Incorporated | 24 Mabelle Ave, # 511, Etobicoke, ON M9A 4X7 | 2010-06-01 |
| Te Auctions Inc. | 24 Mabelle Ave, Unit 2908, Buzz 534, Etobicoke, ON M9A 4X7 | 2014-06-02 |
| 11490583 Canada Inc. | 24 Mabelle Ave, Apt#607, Toronto, ON M9A 4X7 | 2019-06-28 |
| Breaking Back Inc. | 24 Mabelle Ave, Unit 1617, Etobicoke, ON M9A 4X7 | 2020-12-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rpbit Inc. | 2912 - 24 Mabelle Avenue, Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2019-02-18 |
| Gk Pharma Solutions Inc. | 24 Mabelle Avenue, Suite 3007, Toronto, ON M9A 4X8 | 2018-08-03 |
| City-climberman Building Multi-services Ltd. | 2614-24 Mabelle Ave., Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2018-07-23 |
| 10857165 Canada Inc. | 24 Mabelle Avenue, Unit 2207, Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2018-06-25 |
| 10583081 Canada Inc. | 3205-24 Mabelle Avenue, Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2018-01-15 |
| 10370037 Canada Ltd. | 1904 - 24 Mabelle Avenue, Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2017-08-17 |
| 10265888 Canada Inc. | 2204-24 Marbelle Ave, Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2017-06-05 |
| Lutrina Labs Limited | 2609-24 Mabelle Avenue, Toronto, ON M9A 4X8 | 2017-01-27 |
| Baigan Solutions Inc. | 24 Mabelle Ave Unit 2717, Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2016-08-07 |
| Malia Indigo Corporation | 1104-24 Mabelle Avenue, Etobicoke, ON M9A 4X8 | 2016-07-15 |
| Find all corporations in postal code M9A 4X8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NAMIT MEHRA | 24 MABELLE AVE, APT # 2403, ETOBICOKE ON M9A 4X8, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9A 4X8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7142935 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.