JRB PRODUCT DEVELOPMENTS INC. (Corporation# 7142714) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 2009.
| Corporation ID | 7142714 |
| Business Number | 814194494 |
| Corporation Name | JRB PRODUCT DEVELOPMENTS INC. |
| Registered Office Address |
10 Flavelle Crescent Lindsay ON K9V 6E2 |
| Incorporation Date | 2009-03-19 |
| Dissolution Date | 2012-01-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN RONALD BARTETT | 10 FLAVELLE CRESCENT, LINDSAY ON K9V 6E2, Canada |
| JOHN ROGERS KEMSLEY | R.R. #1, P.O. BOX 57, DOURO ON K0L 1S0, Canada |
| BRUCE ROGERS KEMSLEY | R.R. #1, P.O. BOX 57, DOURO ON K0L 1S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-04-06 | current | 10 Flavelle Crescent, Lindsay, ON K9V 6E2 |
| Address | 2009-03-19 | 2009-04-06 | 10 Slavelle Crescent, Lindsay, ON K9V 6E2 |
| Name | 2009-03-19 | current | JRB PRODUCT DEVELOPMENTS INC. |
| Status | 2012-01-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-08-16 | 2012-01-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-19 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8186758 Canada Inc. | 93 Sweetnam Drive, Lindsay, ON K9V 0A6 | 2012-05-07 |
| 6962891 Canada Inc. | 57 Sweetnam Dr., Lindsay, ON K9V 0A7 | 2008-04-22 |
| 8249776 Canada Inc. | 5-meadow Drive, Lindsay, ON K9V 0A8 | 2012-07-14 |
| 6875556 Canada Inc. | 3 Denfield Rd, Lindsay, ON K9V 0B4 | 2007-11-19 |
| Kezia Clothing Boutique Incorporated | 6 Brock Street, Lindsay, ON K9V 0B9 | 2006-11-27 |
| Sr3 Inc. | 4 Hutton Road, Lindsay, ON K9V 0C3 | 2016-08-04 |
| 7054670 Canada Inc. | 4 Chadwin Drive, Lindsay, ON K9V 0E9 | 2008-10-02 |
| Growcooler Corp. | 8 Champlain Blvd, Lindsay, ON K9V 0H9 | 2018-09-18 |
| Apl Borealis Inc. | 50 Champlain Blvd., Lindsay, ON K9V 0J1 | 2000-12-29 |
| 9916458 Canada Incorporated | 16 Mohawk Dr, Lindsay, ON K9V 0J6 | 2016-09-22 |
| Find all corporations in postal code K9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN RONALD BARTETT | 10 FLAVELLE CRESCENT, LINDSAY ON K9V 6E2, Canada |
| JOHN ROGERS KEMSLEY | R.R. #1, P.O. BOX 57, DOURO ON K0L 1S0, Canada |
| BRUCE ROGERS KEMSLEY | R.R. #1, P.O. BOX 57, DOURO ON K0L 1S0, Canada |
| City | Lindsay |
| Post Code | K9V 6E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pace Processing and Product Development Ltd. | 365 Bay Street, Suite 800, Toronto, ON M5H 2V1 | |
| Plg Developments Inc. | 157 Adelaide Street West, Suite 418, Toronto, ON M5H 4E7 | |
| Developments D'arcy Ltee. | 4439 King Street, Pierrefonds, QC H9H 2G2 | 1978-05-23 |
| Les Developments Abitec Ltee | 398 Henri Bourassa West, Montreal, QC H3L 3T5 | 1973-02-12 |
| Adjacent Developments Incorporated | 21 Harvey Street, Hamilton, ON L8L 2L9 | 2018-03-01 |
| F. Cook Developments Ltd. | 1133 Yonge Street, 5th Floor, Toronto, ON M4T 2Y7 | |
| Evendrew Developments Ltd. | 174 Colonnade Road South, Unit 19, Ottawa, ON K2E 7J5 | |
| New Heights Developments Inc. | 170 Barton Street East, Hamilton, ON L8L 2W5 | |
| A/i Product Lab Inc. | 301-320 12 Ave Ne, Calgary, AB T2E 1A4 | 2020-09-24 |
| N-product Inc. | 1a Mccormick St, Ottawa, ON K1Y 1M4 | 2007-07-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on JRB PRODUCT DEVELOPMENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.