FITUMI TRADING CO LIMITED (Corporation# 7142579) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 2009.
| Corporation ID | 7142579 |
| Business Number | 814498028 |
| Corporation Name | FITUMI TRADING CO LIMITED |
| Registered Office Address |
127 Farnham Ave Toronto ON M4V 1H7 |
| Incorporation Date | 2009-03-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEVIN C KELLY | 64 Paul St, Picton ON K0K 2T0, Canada |
| JAMES A SCULTHORPE | 127 Farnham Ave, TORONTO ON M4H 1H7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-06-19 | current | 127 Farnham Ave, Toronto, ON M4V 1H7 |
| Address | 2013-11-12 | 2017-06-19 | 70 Pricefield Rd, Unit 2, Toronto, ON M4W 1Z9 |
| Address | 2009-03-19 | 2013-11-12 | 403 Dupont St, Toronto, ON M5R 1W3 |
| Name | 2009-03-19 | current | FITUMI TRADING CO LIMITED |
| Status | 2009-03-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sonday The Label Inc. | 135 Farnham Ave, Toronto, ON M4V 1H7 | 2020-11-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gokro Investments Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Suite 607, Toronto, ON M4V 0A1 | 2020-09-23 |
| 10515957 Canada Inc. | 406-155 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 2017-11-28 |
| Foster Capital Corporation | 155 Saint Clair Avenue West, Suite 501, Toronto, ON M4V 0A1 | 2009-08-28 |
| 3654982 Canada Inc. | 155 St-clair Ave. West, #1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1999-08-23 |
| 3517055 Canada Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Appt. 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1998-07-31 |
| 2947579 Canada Inc. | 702-155 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 1993-08-23 |
| Brian Domelle Enterprises Limited | 155 St Clair Avenue West, Suite 703, Toronto, ON M4V 0A1 | 1977-08-09 |
| Roysay Investments Limited | 155 St. Clair Avenue West, Suite 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1956-06-22 |
| Belkin Holdings North America Ltd. | 101 St. Clair Avenue West, Suite 505, Toronto, ON M4V 0A2 | 2020-08-09 |
| 11643185 Canada Corp. | 101 St. Clair Ave West Ste 2001, Toronto, ON M4V 0A2 | 2019-09-24 |
| Find all corporations in postal code M4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KEVIN C KELLY | 64 Paul St, Picton ON K0K 2T0, Canada |
| JAMES A SCULTHORPE | 127 Farnham Ave, TORONTO ON M4H 1H7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4V 1H7 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Dragon Trading Company Limited | 601 W Broadway, Suite 400, Vancouver, BC V5Z 4C2 | |
| Lattice Trading Corporation Limitee | 22 Aldershot Boulevard, Winnipeg, MB R3P 0C8 | 1974-03-05 |
| Ictc-international Trading Consultants Limited | Ictc-international Trading Consultants, 10050 - 112th Street Suites 904& 1001, Edmonton, AB T5K 2J1 | 2020-05-01 |
| M. M. K. Trading Limited | 243 Clemow Ave, Ottawa, ON | 1954-01-29 |
| Chao's Trading Limited | 38 Kenfin Ave, Scarborough, ON M1S 4G1 | 2006-08-22 |
| Bsr Trading Limited | 110 Charnwood Drive, Oakville, ON L6J 5W8 | 2017-12-20 |
| Dalong Trading Limited | 36 Lowther Dr., Cornwall, PE C0A 1H0 | 2016-11-16 |
| Canacarib Trading Limited | 236 Rutherford R, Brampton, ON | 1969-09-11 |
| Baywell Trading Limited | Rr 3, Box 71, Keene, ON K0L 2G0 | 1963-08-08 |
| Duca International Trading Limited | Rr 3, P.o.box 49, Kinburn, ON | 1978-06-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on FITUMI TRADING CO LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.