7142501 CANADA INC. (Corporation# 7142501) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 2009.
| Corporation ID | 7142501 |
| Business Number | 814600425 |
| Corporation Name | 7142501 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1785 Lajoie Avenue Montreal QC H2V 1S1 |
| Incorporation Date | 2009-03-19 |
| Dissolution Date | 2018-11-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSEPH CHESIR | 1785 Lajoie Avenue, Montreal QC H2V 1S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-11-27 | current | 1785 Lajoie Avenue, Montreal, QC H2V 1S1 |
| Address | 2009-03-19 | 2018-11-27 | 5751 Plantagenet Street, Montreal, QC H3S 2K4 |
| Name | 2009-03-19 | current | 7142501 CANADA INC. |
| Status | 2018-11-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-03-19 | 2018-11-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-11-27 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2009-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-12-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7142480 Canada Inc. | 1785 Lajoie Avenue, Outremont, QC H2V 1S1 | 2009-03-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSEPH CHESIR | 1785 Lajoie Avenue, Montreal QC H2V 1S1, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H2V 1S1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7142501 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.