Brunswick Environmental Ltd. (Corporation# 7142234) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 2009.
| Corporation ID | 7142234 |
| Business Number | 814101028 |
| Corporation Name | Brunswick Environmental Ltd. |
| Registered Office Address |
105 Mataya Drive Richibucto Road NB E3A 9Z1 |
| Incorporation Date | 2009-03-19 |
| Dissolution Date | 2012-01-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN JAMES PEAKE | 105 MATAYA DRIVE, RICHIBUCTO ROAD NB E3A 9Z1, Canada |
| JONATHAN PEAKE | 105 MATAYA DRIVE, RICHIBUCTO ROAD NB E3A 9Z1, Canada |
| MARK GAUTREAU | 22 HARGROVE COURT, FREDERICTON NB E3A 3S6, Canada |
| WILLIAM JAMES TIBBLE | 758 MACLAREN AVENUE, FREDERICTON NB E3A 3L5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-19 | current | 105 Mataya Drive, Richibucto Road, NB E3A 9Z1 |
| Name | 2009-03-19 | current | Brunswick Environmental Ltd. |
| Status | 2012-01-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-08-16 | 2012-01-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-19 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 105 MATAYA DRIVE |
| City | RICHIBUCTO ROAD |
| Province | NB |
| Postal Code | E3A 9Z1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Point Zero One Realty Limited | R6-150 Cliffe Street, Fredericton, NB E3A 0A1 | 2012-01-12 |
| Aboriginal Financial Officers Association of Atlantic Canada | 150 Cliffe Street, Box R15, Fredericton, NB E3A 0A1 | 2006-11-08 |
| Wolastoqey Nation In New Brunswick | 150 Cliffe Street, 2nd Floor, Kchikhusis Commercial Centre, St. Mary's First Nation, NB E3A 0A1 | 2017-04-21 |
| One Zero Four Resources Ltd. | 208 Mataya Drive, Richibucto Road, NB E3A 0A6 | 2012-11-30 |
| 7682506 Canada Inc. | 247 Summerhill Row, Fredericton, NB E3A 0C5 | 2010-10-21 |
| Mach85 Inc. | 6 Brown Blvd, Fredericton, NB E3A 0E4 | 2016-09-12 |
| Safevision Technologies Ltd. | 185 Reynolds Street, Unit 33, Fredericton, NB E3A 0K7 | 2006-04-12 |
| Ardg Media Corporation | 152 Bunker St, Fredericton, NB E3A 0S6 | 2017-02-05 |
| The Lion Among The Sheep Consulting Inc. | 51 Spinner Court, Fredericton, NB E3A 0V8 | 2020-01-30 |
| Trent Ford Enterprises Ltd. | 60, Country Wood Lane, Richibucto Road, NB E3A 0Y6 | 2008-10-06 |
| Find all corporations in postal code E3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN JAMES PEAKE | 105 MATAYA DRIVE, RICHIBUCTO ROAD NB E3A 9Z1, Canada |
| JONATHAN PEAKE | 105 MATAYA DRIVE, RICHIBUCTO ROAD NB E3A 9Z1, Canada |
| MARK GAUTREAU | 22 HARGROVE COURT, FREDERICTON NB E3A 3S6, Canada |
| WILLIAM JAMES TIBBLE | 758 MACLAREN AVENUE, FREDERICTON NB E3A 3L5, Canada |
| City | RICHIBUCTO ROAD |
| Post Code | E3A 9Z1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bennett Environmental New Brunswick Inc. | 1540 Cornwall Road, Suite 208, Oakville, ON L6J 7W5 | 2003-09-17 |
| 61-63 Brunswick Properties Inc. | 2000 Peel Street, Suite 900, Montreal, QC H3A 2W5 | 1990-05-11 |
| Brunswick Research Inc. | 955 Boulevard Saint-jean, Suite 308, Pointe-claire, QC H9R 5K3 | 2017-04-04 |
| Ml Brunswick Realty Investments Inc. | 4120-800 Du Square-victoria Rue, C.p. 383, MontrГ©al, QC H4Z 1A1 | 2014-09-04 |
| Proudly New Brunswick | 1 Germain Street, Suite 1500, Saint John, NB E2L 4V1 | 2018-09-14 |
| 205 Brunswick Holdings Inc. | 245 Victoria, Suite 100, Montreal, QC H3Z 2M6 | 2006-09-01 |
| OcÉan Nouveau-brunswick Inc. | 105, Abraham-martin, Bureau 500, Québec, QC G1K 8N1 | 2013-10-29 |
| Brunswick Medical Center Inc. | 955 Boulevard Saint-jean, Suite 308, Pointe-claire, QC H9R 5K3 | 2011-11-01 |
| Groupe SantÉ Brunswick Inc. | 955 Boulevard Saint-jean, Suite 308, Pointe-claire, QC H9R 5K3 | 1994-12-06 |
| Les Equipements D'acier Inoxydable Brunswick Ltee | 440 Main Street, Sussex, NB E0E 1P0 | 1986-05-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Brunswick Environmental Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.