MEETINGS UNLIMITED INC. (Corporation# 714178) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 6, 1978.
| Corporation ID | 714178 |
| Business Number | 103622270 |
| Corporation Name | MEETINGS UNLIMITED INC. |
| Registered Office Address |
316 Lonsdale Road Apt. 3 Toronto ON M4V 1X4 |
| Incorporation Date | 1978-06-06 |
| Dissolution Date | 1997-05-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KATHARINE C REED | 316 LONSDALE ROAD APT 3, TORONTO ON M4V 1X4, Canada |
| MALCOLM B REED | 316 LONSDALE ROAD APT 3, TORONTO ON M4V 1X4, Canada |
| LIIS PAINTER | 316 LONSDALE ROAD APT 3, TORONTO ON M4V 1X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-06-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-06-05 | 1978-06-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-06-06 | current | 316 Lonsdale Road, Apt. 3, Toronto, ON M4V 1X4 |
| Name | 1978-06-06 | current | MEETINGS UNLIMITED INC. |
| Status | 1997-05-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-10-01 | 1997-05-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-06-06 | 1991-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-26 | Dissolution | |
| 1978-06-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1988-07-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gokro Investments Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Suite 607, Toronto, ON M4V 0A1 | 2020-09-23 |
| 10515957 Canada Inc. | 406-155 Saint Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 2017-11-28 |
| Foster Capital Corporation | 155 Saint Clair Avenue West, Suite 501, Toronto, ON M4V 0A1 | 2009-08-28 |
| 3654982 Canada Inc. | 155 St-clair Ave. West, #1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1999-08-23 |
| 3517055 Canada Inc. | 155 St. Clair Avenue West, Appt. 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1998-07-31 |
| 2947579 Canada Inc. | 702-155 St. Clair Avenue West, Toronto, ON M4V 0A1 | 1993-08-23 |
| Brian Domelle Enterprises Limited | 155 St Clair Avenue West, Suite 703, Toronto, ON M4V 0A1 | 1977-08-09 |
| Roysay Investments Limited | 155 St. Clair Avenue West, Suite 1004, Toronto, ON M4V 0A1 | 1956-06-22 |
| Belkin Holdings North America Ltd. | 101 St. Clair Avenue West, Suite 505, Toronto, ON M4V 0A2 | 2020-08-09 |
| 11643185 Canada Corp. | 101 St. Clair Ave West Ste 2001, Toronto, ON M4V 0A2 | 2019-09-24 |
| Find all corporations in postal code M4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KATHARINE C REED | 316 LONSDALE ROAD APT 3, TORONTO ON M4V 1X4, Canada |
| MALCOLM B REED | 316 LONSDALE ROAD APT 3, TORONTO ON M4V 1X4, Canada |
| LIIS PAINTER | 316 LONSDALE ROAD APT 3, TORONTO ON M4V 1X4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4V1X4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ikon Unlimited Investments Inc. | 1000 Saint-charles Avenue, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P5 | 2005-03-04 |
| Links Meetings, Inc. | 112 Bradford St, Apt 1, Ottawa, ON K2B 5Z1 | 2002-03-01 |
| Board Meetings Inc. | 428 Parliament St., Toronto, ON M5A 3A2 | 2010-09-08 |
| Mindful Meetings Inc. | 1767 Des Prairies Avenue, Ottawa, ON K1E 2R1 | 2018-01-24 |
| Meetings and You, Inc. | 1071 Ambleside Drive, Apt. 217, Ottawa, ON K2B 6V4 | 1985-03-26 |
| Maritime Meetings Matter Inc. | 2b 430 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 4E7 | 2020-07-07 |
| Upshot Meetings & Events Incorporated | 503 - 33 Erskine Avenue, Toronto, ON M4P 1Y6 | 2008-02-28 |
| Road Ahead Meetings and Events Inc. | 277 Glen Hill Drive, Whitby, ON L1N 7H6 | 2016-02-03 |
| Computerized Meetings and Hotel Systems Limited | 100 Richmond St West, Ste 322, Toronto, ON M5H 3K6 | 1974-11-25 |
| Sales Meetings and Conventions (smac) Inc. | 64 Vaughan Road, Suite 200, Toronto, ON M6G 2N4 | 1979-03-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on MEETINGS UNLIMITED INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.