7141718 CANADA INC. (Corporation# 7141718) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2009.
| Corporation ID | 7141718 |
| Business Number | 814645891 |
| Corporation Name | 7141718 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
40 Viceroy Rd Unit 15 Concord ON L4K 2L8 |
| Incorporation Date | 2009-03-18 |
| Dissolution Date | 2018-01-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SUNDARALINKAM CHOCKKANATHAN | 60 OAKMOUNT CREST, CONCORD ON L4K 2C3, Canada |
| JAYA SUNDARALINKAM | 60 OAKMOUNT CRES, CONCORD ON L4K 2C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-18 | current | 40 Viceroy Rd Unit 15, Concord, ON L4K 2L8 |
| Address | 2009-03-18 | current | 40 Viceroy Rd Unit 15, Concord, ON L4K 2L8 |
| Name | 2009-03-18 | current | 7141718 CANADA INC. |
| Status | 2018-01-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-08-25 | 2018-01-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-18 | 2017-08-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-01-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovita Ltd. | 40 Viceroy Road, Unit 1, Concord, ON L4K 2L8 | 2013-03-01 |
| Jhl Systems Inc. | 40 Viceroy Rd, Unit 14, Vaughan, ON L4K 2L8 | 2005-08-25 |
| Maxarya Design and Manufacturing Inc. | 116 Viceroy Road, Unit B-7, Concord, ON L4K 2L8 | 2002-07-31 |
| Treck.hall Limited | 40 Viceroy Road, Concord, ON L4K 2L8 | |
| 3176282 Canada Ltd. | 1-4 - 40 Viceroy Road, Concord, ON L4K 2L8 | |
| Picture Simple Software Ltd. | 40 Viceroy Road, Unit 6, Concord, ON L4K 2L8 | 2006-03-13 |
| Colossal Heating & Air Conditioning Ltd. | 40 Viceroy Road, Unit 22, Vaughan, ON L4K 2L8 | 2008-02-09 |
| 3176282 Canada Ltd. | 40 Viceroy Road, Unit 1 - 4, Concord, ON L4K 2L8 | |
| Scienza Ltd. | 40 Viceroy Road, Units 1-4, Concord, ON L4K 2L8 | 2013-03-01 |
| Livvita Ltd. | 40 Viceroy Road, Unit 1, Concord, ON L4K 2L8 | 2013-05-10 |
| Find all corporations in postal code L4K 2L8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SUNDARALINKAM CHOCKKANATHAN | 60 OAKMOUNT CREST, CONCORD ON L4K 2C3, Canada |
| JAYA SUNDARALINKAM | 60 OAKMOUNT CRES, CONCORD ON L4K 2C3, Canada |
| City | Concord |
| Post Code | L4K 2L8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7141718 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.