Versus Scoreboard Limited (Corporation# 7141602) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2009.
| Corporation ID | 7141602 |
| Business Number | 814671822 |
| Corporation Name | Versus Scoreboard Limited |
| Registered Office Address |
61 Elm Grove Ave Suite 207 Toronto ON M6K 2J2 |
| Incorporation Date | 2009-03-18 |
| Dissolution Date | 2015-01-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARK P TAI | 11/F, WAH WAI CENTER, UNIT 15, 38-40 AU PUI WAN STREET, FOTAN , Hong Kong |
| FILIP IVANOVSKI | 1000 KING ST W, PH10, TORONTO ON M6K 2J2, Canada |
| DYLAN HORVATH | 61 ELM GROVE AVE, SUITE 207, TORONTO ON M6K 2J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-18 | current | 61 Elm Grove Ave, Suite 207, Toronto, ON M6K 2J2 |
| Name | 2009-03-18 | current | Versus Scoreboard Limited |
| Status | 2015-01-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-08-29 | 2015-01-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-10-14 | 2014-08-29 | Active / Actif |
| Status | 2011-08-16 | 2011-10-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-18 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2011-08-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12327287 Canada Inc. | 12 Elm Grove Ave., 102, Toronto, ON M6K 2J2 | 2020-09-09 |
| Lumatone Incorporated | 61 Elm Grove Avenue, Toronto, ON M6K 2J2 | 2019-12-01 |
| Harmony Hotels Inc. | 83 Elm Grove Avenue, Toronto, ON M6K 2J2 | 2019-03-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARK P TAI | 11/F, WAH WAI CENTER, UNIT 15, 38-40 AU PUI WAN STREET, FOTAN , Hong Kong |
| FILIP IVANOVSKI | 1000 KING ST W, PH10, TORONTO ON M6K 2J2, Canada |
| DYLAN HORVATH | 61 ELM GROVE AVE, SUITE 207, TORONTO ON M6K 2J2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 2J2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Versus Business Forms Inc. | 83 Rue Edouard-gagnon, Aylmer, QC J9H 6X8 | 1987-01-26 |
| Versus Magazine | 310-2019, Rue Moreau, MontrГ©al, QC H1W 2M1 | 2016-05-11 |
| Governance Scoreboard Services Inc. | 3300, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2003-02-06 |
| Scoreboard Canada Inc. | 841 Sweetwater Crescent, Mississauga, ON L5H 4A7 | 1998-07-31 |
| Versus Location Management Systems Inc. | R.r.#1, Nobel, ON L0G 1G0 | 2005-08-25 |
| Me Versus Me Inc. | 81 Navy Wharf Court, Toronto, ON M5V 3S2 | 2020-09-21 |
| Versus Technologies Inc. | 181 Bay St, Suite 3810, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Robot Girl Versus Zombie Inc. | 502-118 Alexander Str, Vancouver, BC V6A 3Y9 | 2011-10-21 |
| Versus Technologies Inc. | 181 Bay St, Suite 3810, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Versus Goliath Project Solutions Inc. | 111 Goulburn Avenue, Ottawa, ON K1N 8C9 | 2005-06-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Versus Scoreboard Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.