STANTEC EXPERTS-CONSEILS LTÉE (Corporation# 7141572) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 2009.
| Corporation ID | 7141572 |
| Business Number | 814672820 |
| Corporation Name | STANTEC EXPERTS-CONSEILS LTÉE |
| Registered Office Address |
10160 - 112 Street Edmonton AB T5K 2L6 |
| Incorporation Date | 2009-03-18 |
| Dissolution Date | 2014-12-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT J. GOMES | 200, 10160 - 112 STREET, EDMONTON AB T5K 2L6, Canada |
| ALPERN PAUL J.D. | 200, 10160 112 STREET, EDMONTON AB T5K 2L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-18 | current | 10160 - 112 Street, Edmonton, AB T5K 2L6 |
| Name | 2009-03-18 | current | STANTEC EXPERTS-CONSEILS LTÉE |
| Status | 2014-12-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-03-18 | 2014-12-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-31 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2009-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2013-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-07-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-08-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stantec Consulting Ltd. | 10160 - 112 Street, Suite 200, Edmonton, AB T5K 2L6 | |
| Azimut Services (central) Inc. | 10160 - 112 Street, Edmonton, AB T5K 2L6 | 2005-11-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mwh Constructors Canada Ltd. | 200, 10160 - 112 Street, Edmonton, AB T5K 2L6 | 2016-12-12 |
| 6982433 Canada Limited | 10160 - 112 Street, #200, Edmonton, AB T5K 2L6 | 2008-05-26 |
| Stantec Consulting Ltd. | 10160 112 Street, #200, Edmonton, AB T5K 2L6 | |
| Jacques Whitford Stantec Limited | 10160 - 112 Street, Suite 200, Edmonton, AB T5K 2L6 | |
| Stantec Holdings Ltd. | #200, 10160 - 112 Street, Edmonton, AB T5K 2L6 | |
| Revay Et Associes Limitee | 10160 112 Street, Suite 200, Edmonton, AB T5K 2L6 | 1970-01-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Cold Spray Alliance | 904 - 10319 111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2016-01-02 |
| 9123709 Canada Inc. | 1206-10319 111 St Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2014-12-17 |
| Vercerta Inc. | #1206- 10319-111 Street Nw, Edmonton, AB T5K 0A2 | 2013-12-30 |
| The Craig Towerton Group Ltd. | 10020 - 97 Avenue Nw, Edmonton, AB T5K 0B1 | 2002-05-07 |
| Anansi Production Inc. | 10333 112 Street Northwest, Apt 308, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2019-05-13 |
| Omhaven Institute Society | 10333 112 Street Northwest, Edmonton, AB T5K 0B4 | 2018-03-15 |
| 12308932 Canada Ltd. | 105 - 9707 106 Street, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2020-09-01 |
| 9123601 Canada Inc. | 9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| 9123644 Canada Inc. | 1105-9707 106 St Nw, Edmonton, AB T5K 0B7 | 2014-12-17 |
| Efi Energy Finance Incorporated | 9707 - 106 Street, Suite 1105, Edmonton, AB T5K 0B7 | 1986-03-14 |
| Find all corporations in postal code T5K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT J. GOMES | 200, 10160 - 112 STREET, EDMONTON AB T5K 2L6, Canada |
| ALPERN PAUL J.D. | 200, 10160 112 STREET, EDMONTON AB T5K 2L6, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T5K 2L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stantec Consulting Ltd. | Suite #400, 10220 - 103 Avenue Nw, Edmonton, AB T5J 0K4 | |
| Experts Conseils / Consultants | 5250 Rue Ferrier, 1514, Saint-laurent, QC H4N 1N9 | 1986-09-17 |
| Tdr Experts-conseils Associes Inc. | 7020 St.laurent Blvd., Suite 210, Montreal, QC H2S 3E2 | 1998-05-28 |
| Nadec Experts-conseils Inc. | 378 Jean Talon, Vanier, ON K1L 6T9 | 1997-07-09 |
| J.p. Guay Consulting Experts Inc. | 514 Ave Stravinski, Brossard, QC J4X 2P4 | 1995-11-01 |
| Marc Issade Experts-conseils Inc. | 1302 Principale, PrГ©vost, QC J0R 1T0 | 2009-02-02 |
| Leguerval Experts Conseils Inc. | 239 Rue Leo, Longueuil, QC J4G 1J4 | 1992-07-13 |
| Bicexp Business Intelligence Experts Conseils Inc. | 4888 Rue Du College Beaubois, Pierrefonds, QC H8Y 3T1 | 2003-03-21 |
| Apa Inc. Experts Conseils / Consultants | 77 Gamelin, Gatineau, QC J8Y 1V5 | 1999-01-01 |
| Scomatech Experts-conseils Inc. | 6 Rue De La Sangria, Kirkland, QC H9H 5A4 | 1990-01-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on STANTEC EXPERTS-CONSEILS LTÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.