7141327 CANADA INC. (Corporation# 7141327) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2009.
| Corporation ID | 7141327 |
| Business Number | 814929626 |
| Corporation Name | 7141327 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4 Granger Ave Toronto ON M1K 3L2 |
| Incorporation Date | 2009-03-17 |
| Dissolution Date | 2018-01-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FARHANA AHMED | 4 GRANGER AVE, TORONTO ON M1K 3L2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-17 | current | 4 Granger Ave, Toronto, ON M1K 3L2 |
| Name | 2009-03-17 | current | 7141327 CANADA INC. |
| Status | 2018-01-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-08-25 | 2018-01-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-17 | 2017-08-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-01-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kahdal International Ltd. | 8 Granger Avenue, Unit A, Toronto, ON M1K 3L2 | 2018-10-01 |
| Canbangla Expo Inc. | 26 Granger Avenue, Toronto, ON M1K 3L2 | 2018-07-19 |
| Gittens Photography Inc. | 12 Granger Avenue, Scarborough, ON M1K 3L2 | 2016-09-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kahuta Transportation Inc. | 317-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-09-17 |
| 12184711 Canada Inc. | 550 Birchmount Road Unit 709, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-08 |
| Ascentbridge Canada Inc. | 308-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2019-04-05 |
| Abeyan Trade Inc. | 806-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2018-02-22 |
| 10220442 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, # 414, Scarborugh, ON M1K 0A4 | 2017-05-03 |
| Canadawide Fresh Coffee Inc. | 204-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2014-02-03 |
| 11825836 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-01-05 |
| Krada Studio Inc. | 550 Birchmount Road, Suite 606, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-02-04 |
| 12223279 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-24 |
| Emigration Channel Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 414, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-09-14 |
| Find all corporations in postal code M1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FARHANA AHMED | 4 GRANGER AVE, TORONTO ON M1K 3L2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M1K 3L2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7141327 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.