Vivid Engineering Corp. (Corporation# 7141319) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2009.
| Corporation ID | 7141319 |
| Business Number | 814900494 |
| Corporation Name | Vivid Engineering Corp. |
| Registered Office Address |
42 Shaughnessy Crescent Ottawa ON K2K 2P2 |
| Incorporation Date | 2009-03-17 |
| Dissolution Date | 2012-01-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID ALAN BARKER | 1254 KLONDIKE ROAD, OTTAWA ON K2W 1E2, Canada |
| BRUCE PHILLIPS | 4 STURSBERG WAY, OTTAWA ON K2L 3V7, Canada |
| JACK STEIN | 42 SHAUGHNESSY CRESCENT, OTTAWA ON K2K 2P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-17 | current | 42 Shaughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2P2 |
| Name | 2009-03-17 | current | Vivid Engineering Corp. |
| Status | 2012-01-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-08-16 | 2012-01-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-17 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Patsula Consulting Group Inc. | 28 Shaughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2P2 | 2019-07-23 |
| Ostapyk Realty Inc. | 29 Shaughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2P2 | 2017-03-16 |
| 9000178 Canada Ltd. | 31 Shaughnessy Cres, Kanata, ON K2K 2P2 | 2014-08-26 |
| Kipsee Consulting Inc. | 36 Shaughnessy Cres, Ottawa, ON K2K 2P2 | 2011-06-15 |
| 6837115 Canada Inc. | 26 Shaughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2P2 | 2007-09-10 |
| 6183948 Canada Inc. | 45 Shaughnessy Cres., Kanata, ON K2K 2P2 | 2004-01-20 |
| Stevenjo Holdings Inc. | 29 Shaughnessy Crescent, Ottawa, ON K2K 2P2 | 2017-03-16 |
| 11148672 Canada Inc. | 36 Shaughnessy Cres, K2k2p2, Ottawa, ON K2K 2P2 | 2018-12-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID ALAN BARKER | 1254 KLONDIKE ROAD, OTTAWA ON K2W 1E2, Canada |
| BRUCE PHILLIPS | 4 STURSBERG WAY, OTTAWA ON K2L 3V7, Canada |
| JACK STEIN | 42 SHAUGHNESSY CRESCENT, OTTAWA ON K2K 2P2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 2P2 |
| Category | engineering |
| Category + City | engineering + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vivid Canada Entertainment Inc. | 8146 Devonshire, Ville Mont-royal, QC H4P 2K3 | 2000-05-18 |
| Vivid Foundry Corp. | Transmedia Zone, 110 Bond St., Toronto, ON M5B 1X8 | 2016-09-19 |
| Vivid Doors & Windows Corp. | 58 Pepperell Cres., Markham, ON L3R 3G8 | 2010-02-08 |
| Vivid Vish Beauty Spa Corp. | 1534 Seguin Sq, Pickering, ON L1V 6T3 | 2018-02-19 |
| Data Sciences Engineering Corp. | 17816 - 105 Ave Nw, C/o: Alpha Adroit Engineering Ltd., Edmonton, AB T5S 2H5 | 2019-12-12 |
| E-vivid Solutions Inc. | 9 Longview Dr, Bradford, ON L3Z 2H1 | 2003-02-27 |
| Vivid Arthouse Inc. | 5 Tonalite Rd, Brampton, ON L6P 3Y6 | 2015-09-08 |
| Egami Vivid Inc. | 26 Upland Drive, Whitby, ON L1N 8H8 | 2007-06-25 |
| Vivid Innovations Ltd. | 404 550 Westwood Drive Sw, Calgary, AB T3C 3T9 | 2007-03-21 |
| Vivid 3d Technology Ltd. | 200-6960 Roper Rd Nw, Edmonton, AB T6B 3H9 | 2016-09-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Vivid Engineering Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.