L & R GRAPHIC SUPPLY INC. (Corporation# 7141254) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2009.
| Corporation ID | 7141254 |
| Business Number | 814930020 |
| Corporation Name | L & R GRAPHIC SUPPLY INC. |
| Registered Office Address |
100, Rue Richelieu, Bureau 220 Saint-jean-sur-richelieu QC J3B 6X3 |
| Incorporation Date | 2009-03-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| THOMAS GAGNON | 371, rue Murray, Greenfield Park QC J4V 1N6, Canada |
| RENEL BOUCHARD | 160, rue des Balbuzards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 0G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-04-11 | current | 100, Rue Richelieu, Bureau 220, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 |
| Address | 2011-08-18 | 2012-04-11 | 100, Rue Richelieu, Bureau 2000, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 |
| Address | 2009-03-17 | 2011-08-18 | 84, Rue Richelieu, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 |
| Name | 2009-04-16 | current | L & R GRAPHIC SUPPLY INC. |
| Name | 2009-04-16 | current | L ; R GRAPHIC SUPPLY INC. |
| Name | 2009-03-17 | 2009-04-16 | 7141254 CANADA INC. |
| Status | 2013-04-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2009-03-17 | 2013-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-04-16 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2009-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2012-07-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2011-09-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-09-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 100, rue Richelieu, bureau 220 |
| City | Saint-Jean-sur-Richelieu |
| Province | QC |
| Postal Code | J3B 6X3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 181421 Canada Inc. | 100, Rue Richelieu, Bureau 220, St-jean Sur Richelieu, QC J3B 6X3 | 1980-09-18 |
| 181420 Canada Inc. | 100, Rue Richelieu, Bureau 220, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 1983-11-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R3g Games Inc. | 220-100 Richelieu, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 2019-03-29 |
| Eden Canada Environmental Initiative | 100 Rue Richelieu, Suite 105, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 2016-05-27 |
| Graphic Focus Bpj Inc. | 100 Rue Richelieu, Bureau 220, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 2007-04-11 |
| Solapnet Inc. | 100, Rue Richelieu, Bureau #210, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 2003-01-08 |
| Hebdos Multi-services Inc. | 100 Rue Richelieu, Bureau 105, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 1980-02-13 |
| Normand Brunet Inc. | 100 Rue Richelieu, Suite 100, St-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 1978-08-08 |
| Chambre De Commerce Et De L'industrie Du Haut-richelieu | 104 Rue Richelieu, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 | 1894-11-27 |
| Placements Magabar Inc. | 100 Rue Richelieu, Bur. 100, St-jean Sur Richelieu, QC J3B 6X3 | 1978-08-21 |
| 8390061 Canada Inc. | 100, Rue Richelieu, Bureau 105, Saint-jean-sur-richelieu, QC J3B 6X3 |
| Name | Address |
|---|---|
| THOMAS GAGNON | 371, rue Murray, Greenfield Park QC J4V 1N6, Canada |
| RENEL BOUCHARD | 160, rue des Balbuzards, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 0G8, Canada |
| City | Saint-Jean-sur-Richelieu |
| Post Code | J3B 6X3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Graphic Textile Supply Gts Inc. | 145 Barr Street, Suite 5, Saint-laurent, QC H4T 1W6 | 2010-12-13 |
| Henley Graphic Arts Supply Ltd. | 1282 Silver Spear Road, Mississauga, ON L4Y 2X1 | 1977-10-05 |
| Graphic Register Systems Inc. | 962 Rue Des Tournesols, Laval, QC H7Y 2C1 | 1991-06-05 |
| Skw Visual Graphic Communications Inc. | 2099 Chartier, Dorval, QC H9P 1H3 | 1982-08-09 |
| Elevate Graphic Design Inc. | 24 Heston St. Nw, Calgary, AB T2K 2C1 | |
| Graphic Minds Design Studio Inc. | 1 - 3988 Wellington, Verdun, QC H4G 1V3 | 2005-08-25 |
| Amre Supply Inc. | 4300 Bankers Hall West, 888-3rd Street S.w., Calgary, AB T2P 5C5 | |
| Renegade Electrical Supply Ltd. | 5029 Still Creek, Burnaby, BC V5C 5V1 | |
| Qmeda Supply Inc. | 250 Yonge Street, Suite 2201, Toronto, ON M5B 2L7 | |
| Can Supply Wholesale Ltd. | 1122 Evergreen Blvd, Saskatoon, SK S7W 0P3 |
Please comment or provide details below to improve the information on L & R GRAPHIC SUPPLY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.