Synergy Life Sciences Inc. (Corporation# 7141238) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2009.
| Corporation ID | 7141238 |
| Business Number | 814903498 |
| Corporation Name |
Synergy Life Sciences Inc. Sciences de la vie Synergy Inc. |
| Registered Office Address |
5977 Rue De Terrebonne Montreal QC H4A 1B7 |
| Incorporation Date | 2009-03-17 |
| Dissolution Date | 2012-01-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GEORGE MAXWELL | 6595 MACKLE, 403, MONTREAL QC H4W 2Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-09-17 | current | 5977 Rue De Terrebonne, Montreal, QC H4A 1B7 |
| Address | 2009-03-17 | 2009-09-17 | 6595 Mackle, 403, Montreal, QC H4W 2Y1 |
| Name | 2009-03-17 | current | Synergy Life Sciences Inc. |
| Name | 2009-03-17 | current | Sciences de la vie Synergy Inc. |
| Status | 2012-01-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-08-16 | 2012-01-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-03-17 | 2011-08-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3878864 Canada Inc. | 5967 Terrebonne Avenue, Montreal, QC H4A 1B7 | 2001-05-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GEORGE MAXWELL | 6595 MACKLE, 403, MONTREAL QC H4W 2Y1, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H4A 1B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Atlantic, Life Sciences Inc. | 4155 Blueridge Crescent #4a, Montreal, QC H3H 1S7 | 1999-09-27 |
| Viewpoint Life Sciences Inc. | 2550 Rue Bates, Bureau 404, Montreal, QC H3S 1A7 | 2002-05-29 |
| Galaxy Life Sciences Inc. | 1622 De Beauport, Chambly, QC J3L 0N9 | 2019-04-23 |
| Qol Life Sciences Inc. | 475 Westminster Avenue, Dollard Des Ormeaux, QC H9G 2S3 | 2008-04-18 |
| Afexa Life Sciences Inc. | 9604 20th Avenue, Edmonton, AB T6N 1G1 | |
| Mentra Life Sciences Inc. | 1155 RenÉ-lÉvesque Blvd. West, Suite 3100, Montreal, QC H3B 3S6 | 2004-11-12 |
| Bio-inova Life Sciences Holding Inc. | 7150 Rue Albert-einstein, Bureau 100, Saint-laurent, QC H4S 2C1 | 1998-07-08 |
| Phoenix Internationale Sciences De La Vie Inc. | 4625 Dobrin Street, St-laurent, QC H4R 2P7 | 1988-06-07 |
| Venn Life Sciences Holdings Ltd. | 7355 Trans-canada Highway, Suite 200, Saint-laurent (montrГ©al), QC H4T 1T3 | 2007-12-19 |
| Intermune Sciences De La Vie Inc. | 181 Bay St, Suite 2500, Toronto, ON M5J 2T7 |
Please comment or provide details below to improve the information on Synergy Life Sciences Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.