Phoenix Consulting and Solutions Inc. (Corporation# 7141220) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 2009.
| Corporation ID | 7141220 |
| Business Number | 814900692 |
| Corporation Name | Phoenix Consulting and Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
7479 Harnett Rd Ottawa ON K0A 2T0 |
| Incorporation Date | 2009-03-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATTHEW CAMPBELL | 20, CARLTON,, COBOURG ON K9A 4J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2009-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-04-07 | current | 7479 Harnett Rd, Ottawa, ON K0A 2T0 |
| Address | 2009-03-17 | 2016-04-07 | 20, Carlton, Cobourg, ON K9A 4J9 |
| Name | 2009-03-17 | current | Phoenix Consulting and Solutions Inc. |
| Status | 2009-03-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12309131 Canada Inc. | Wallingford Way, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-09-01 |
| 12138611 Canada Inc. | 6735 Farmstead Ridge, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-06-18 |
| Leondor Holdings Inc. | 3079 Pierce Road, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2020-06-05 |
| 12000164 Canada Ltd. | 5866 Prince of Wales Dr., North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-05-01 |
| Apex Waterfowling Inc. | 2500 Roger Stevens Drive, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-02-12 |
| Jbm Incorporated | 7151 Gallagher Rd, North Gower, ON K0A 2T0 | 2020-01-08 |
| Great Canadian Product Design Inc. | 7672 Settlers Way, North Gower, ON K0A 2T0 | 2019-04-14 |
| 11327275 Canada Inc. | 6069 Fourth Line Road, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2019-03-28 |
| 11307070 Canada Corp. | 6524, Craighurst Drive, Ottawa, ON K0A 2T0 | 2019-03-19 |
| 11202936 Canada Inc. | 6654 Stillwood Drive, North Gower, ON K0A 2T0 | 2019-01-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 2T0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MATTHEW CAMPBELL | 20, CARLTON,, COBOURG ON K9A 4J9, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K0A 2T0 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phoenix Graphic Solutions, Inc. | 1435 Matane, Laval, QC H7Y 1X8 | 2009-07-02 |
| Phoenix Camp Solutions Ltd. | 538 Etienne Lavoie, Laval, QC H7X 0B3 | 2018-05-09 |
| Phoenix Logistics Solutions Inc. | 385 Connie Crescent, Concord, ON L4K 5R2 | 2013-02-08 |
| Elite Phoenix Solutions Ltd. | 113 Terra Road, Woodbridge, ON L4K 3J4 | 2020-08-31 |
| Fringe Phoenix Solutions Inc. | 207 Brandenburg Court, Waterloo, ON N2T 2Z1 | 2020-04-30 |
| Phoenix Life Solutions Inc. | 308 The Kingsway, Suite 205, Etobicoke, ON M9A 3V2 | 2006-09-28 |
| Phoenix Intelligent Investment Solutions Inc. | 193 Portrush Avenue, Nepean, ON K2J 5K1 | 2014-01-21 |
| Phoenix Trading Solutions Limited | 21 Park Boulevard, B11, Toronto, ON M8W 1G4 | 2019-08-19 |
| Phoenix Wise Solutions Inc. | 15 Allstate Parkway 6th Floor, Markham, ON L3R 5B4 | 2010-12-13 |
| Phoenix Cyber Solutions Corp. | Ste 645-1-200 North Service Rd. W., Oakville, ON L6M 2Y1 | 2020-07-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Phoenix Consulting and Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.