Port Dover Board of Trade (Corporation# 7081) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 12, 1912.
| Corporation ID | 7081 |
| Corporation Name | Port Dover Board of Trade |
| Registered Office Address |
19 Market St. W. P.o. Box: 239 Port Dover ON N0A 1N0 |
| Incorporation Date | 1912-06-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 11 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DARRYL SWARTS | 38 Dixon Dr., PORT DOVER ON N0A 1N6, Canada |
| DEBBIE HUNTER | 4 Elm Park Drive, PORT DOVER ON N0A 1N0, Canada |
| PAUL MORRIS | 21 Prospect St, PORT DOVER ON N0A 1N5, Canada |
| ANDREW SCHNEIDER | 610 St George Street, PORT DOVER ON N0A 1N0, Canada |
| Gary Hepburn | 23 Market Street West, Port Dover ON N0A 1N0, Canada |
| Art Bredlo | 9 Shoreline Lane, Port Dover ON N0A 1N6, Canada |
| Glenn Tweedie | 29 Forest Wood, Port Dover ON N0A 1N6, Canada |
| Jenny Ball | 206 Grace Street, Port Dover ON N0A 1N0, Canada |
| NICK CHILDS | 11 AARON DR., PORT DOVER ON N0A 1N4, Canada |
| TOM WHITE | 5 Masons Lane, Simcoe ON N3Y 5M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1912-06-12 | current |
Boards of Trade Act - Part I (BOTA - Part I) Loi sur les chambres de commerce - partie I (LCH - Partie I) |
| Act | 1912-06-11 | 1912-06-12 |
Boards of Trade Act - Part I (BOTA - Part I) Loi sur les chambres de commerce - partie I (LCH - Partie I) |
| Address | 2015-03-31 | current | 19 Market St. W., P.o. Box: 239, Port Dover, ON N0A 1N0 |
| Address | 2005-03-31 | 2015-03-31 | 19 Market St. W., Box 239, Port Dover, ON N0A 1N0 |
| Address | 2000-03-31 | 2005-03-31 | Box 239, Port Dover, ON N0A 1N0 |
| Address | 1912-06-12 | 2000-03-31 | Box 239, Port Dover, ON N0A 1N0 |
| Name | 1912-06-12 | current | Port Dover Board of Trade |
| Status | 1912-06-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1912-06-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-03-26 | |
| 2011 | 2011-03-31 | |
| 2007 | 2007-03-27 |
| Address | 19 MARKET ST. W. |
| City | PORT DOVER |
| Province | ON |
| Postal Code | N0A 1N0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wilson Lawn Care Inc. | 200 St George Street, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2020-11-01 |
| Phoenix Medicinals Inc. | 3681 4th Line, Ohsweken, ON N0A 1N0 | 2018-10-09 |
| 10857602 Canada Inc. | 628 St Andrew Street, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2018-06-25 |
| 9998489 Canada Inc. | 1-301 Main St, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2016-11-25 |
| Lakeside Metal and Wood Inc. | 708 Main St, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2015-04-17 |
| Hcms Canada Inc. | 107 Chapman Street East, Po1343, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2012-07-06 |
| Paw Prints Spa for Vipets Inc. | 18-800 Main Street, Box 444, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2009-11-30 |
| Vaneralli Consulting Inc. | 611 Main St., P.o. Box: 397, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2005-02-08 |
| Fast Tracks Hobbyworks Incorporated | 306 St. Patrick St, Unit 5, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2004-03-09 |
| Port Dover Steamship Company Inc. | 517 Main Street, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2003-03-26 |
| Find all corporations in postal code N0A 1N0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DARRYL SWARTS | 38 Dixon Dr., PORT DOVER ON N0A 1N6, Canada |
| DEBBIE HUNTER | 4 Elm Park Drive, PORT DOVER ON N0A 1N0, Canada |
| PAUL MORRIS | 21 Prospect St, PORT DOVER ON N0A 1N5, Canada |
| ANDREW SCHNEIDER | 610 St George Street, PORT DOVER ON N0A 1N0, Canada |
| Gary Hepburn | 23 Market Street West, Port Dover ON N0A 1N0, Canada |
| Art Bredlo | 9 Shoreline Lane, Port Dover ON N0A 1N6, Canada |
| Glenn Tweedie | 29 Forest Wood, Port Dover ON N0A 1N6, Canada |
| Jenny Ball | 206 Grace Street, Port Dover ON N0A 1N0, Canada |
| NICK CHILDS | 11 AARON DR., PORT DOVER ON N0A 1N4, Canada |
| TOM WHITE | 5 Masons Lane, Simcoe ON N3Y 5M2, Canada |
| City | PORT DOVER |
| Post Code | N0A 1N0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Port Dover Harbour Authority Corporation | 39 Passmore Ave, Box 595, Port Dover, ON N0A 1N0 | 1997-08-18 |
| Lighthouse Ministries of Port Dover, Inc. | 201 Main Street, Port Dover, ON N0A 1N0 | 1998-05-19 |
| Port Dover Steamship Company Inc. | 517 Main Street, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2003-03-26 |
| The Toronto Region Board of Trade | 77 Adelaide Street West, Toronto Region Board of Trade Tower, Toronto, ON M5X 1C1 | 1845-02-10 |
| Dover Dog Walker Inc. | 450 New Lake Shore Road, Port Dover, ON N0A 1N3 | 2020-10-22 |
| Dover Vineyards Limited | 104 Tisdale Rd, Port Dover, ON N0A 1N2 | 2006-08-11 |
| Charlo Board of Trade | Charlo Board of Trade, Upper Charlo, NB | 1963-01-23 |
| Nis Labs Inc. | 12 Denby Rd, Port Dover, ON N0A 1N4 | 2020-04-07 |
| P.a.r.i.t.e. Canada Inc. | 18 Mergl Dr, Port Dover, ON N0A 1N4 | 2014-04-12 |
| 3951049 Canada Inc. | Box 325, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2001-09-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on Port Dover Board of Trade.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.