Emerald Isle Home Services Ltd. (Corporation# 7080972) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 20, 2008.
| Corporation ID | 7080972 |
| Business Number | 831220223 |
| Corporation Name | Emerald Isle Home Services Ltd. |
| Registered Office Address |
33109 Hawthorne Ave Mission BC V2V 6Z1 |
| Incorporation Date | 2008-11-20 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BILL G MCWILLIAMS | 33109 HAWTHORNE AVE, MISSION BC V2V 6Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-20 | current | 33109 Hawthorne Ave, Mission, BC V2V 6Z1 |
| Name | 2008-11-20 | current | Emerald Isle Home Services Ltd. |
| Status | 2011-12-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-20 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Labyrinth Energy Solutions Ltd. | 33083 Hawthorne Ave, Mission, BC V2V 6Z1 | 2002-08-31 |
| Spf Coatings Canada Inc. | 33083 Hawthorne Ave, Mission, BC V2V 6Z1 | 2002-09-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New Age Medical Clinics Inc. | 36328 Lundgren Road, Mission, BC V2V 0B1 | 2010-12-21 |
| William Parsons Quality Assurance Ltd. | 10067 Charlong Terrace, Mission, BC V2V 0B5 | 2014-08-07 |
| Enviroenergetics Inc. | 34637 Timbercove Road, Mission, BC V2V 0B5 | 2010-07-14 |
| 7925131 Canada Inc. | 8701 Nottman Street, Mission, BC V2V 0C1 | 2011-07-22 |
| 12040352 Canada Inc. | 35277 Adair Ave, Mission, BC V2V 0G2 | 2020-05-04 |
| 9311106 Canada Inc. | 32081 Lougheed Highway, Mission, BC V2V 1A3 | |
| Raven Ave Records Inc. | 31941 Raven Ave, Mission, BC V2V 1B8 | 2009-02-20 |
| Systemes De Construction Shawland Ltee | 8443 Jennings Street, Mission, BC V2V 1G0 | 1971-12-07 |
| 7001568 Canada Inc. | #103 33236 1st Ave., Mission, BC V2V 1G3 | 2008-06-26 |
| Solution Tree Education Canada, Inc. | 33066- 1st Avenue, Mission, BC V2V 1G3 | 2003-04-28 |
| Find all corporations in postal code V2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BILL G MCWILLIAMS | 33109 HAWTHORNE AVE, MISSION BC V2V 6Z1, Canada |
| City | mission |
| Post Code | V2V 6Z1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Emerald Isle Corp. | 107 Bombay Avenue, Toronto, ON M3H 1C1 | 2019-03-05 |
| Emerald Isle Engagements Inc. | 1231 Tch Rr#1, Belle River, PE C0A 1B0 | 2017-07-07 |
| The Great Bel-isle Crossing Foundation Inc. | 356 Chemin Cote St-catherine, Outremont, QC H2V 2B4 | 1983-09-01 |
| Emerald Boiler and Pressure Vessel Inspections Incorporated | 45 Woods Crescent, Emerald Park, SK S4L 1C5 | 2005-11-07 |
| Home N' Plus Contracting N' Home Services Incorporated | 2605 Monique Ave., Ottawa, ON K4B 1J8 | 2010-04-01 |
| Cdl Home Caring In-home Care Services Inc. | 4231 Harold St, Pierrefonds, QC H9H 2V9 | 2012-12-27 |
| Home Sweet Home Personal Care & Nursing Services Inc. | 2833 10770 Winterburn Rd.nw, Edmonton, AB T5S 1T7 | 2003-09-18 |
| Home To Home Advisory Services Inc. | 720-999 West Broadway, Vancouver, BC V5Z 1K5 | 2007-04-23 |
| Pecheries Caron Et Fils Ltee | Isle-verte, Isle Verte,cte Riviere-du-loup, QC | 1979-06-29 |
| Ochre Isle Safety Services Inc. | 12 Vail Drive, Charlottetown, PE C1A 2L5 | 2015-03-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Emerald Isle Home Services Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.