KREEDOM EVENT CENTRE LTD. (Corporation# 7080492) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 20, 2008.
| Corporation ID | 7080492 |
| Business Number | 831384821 |
| Corporation Name | KREEDOM EVENT CENTRE LTD. |
| Registered Office Address |
50 Gully Drive Toronto ON M1K 4W4 |
| Incorporation Date | 2008-11-20 |
| Dissolution Date | 2013-02-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEYENDRAN NALLIAH | 50 GULLY DRIVE, TORONTO ON M1K 4W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-20 | current | 50 Gully Drive, Toronto, ON M1K 4W4 |
| Name | 2008-11-20 | current | KREEDOM EVENT CENTRE LTD. |
| Status | 2013-02-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-11-20 | 2013-02-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-02-15 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2008-11-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-10-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-10-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| World View Consulting & Immigration Ltd. | 38 Gully Drive, Toronto, ON M1K 4W4 | 2019-11-08 |
| Serandib Travel 1 Inc. | 60 Gully Drive, Scarborough, ON M1K 4W4 | 2007-02-09 |
| 11399152 Canada Inc. | 60 Gully Drive, Toronto, ON M1K 4W4 | 2019-05-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kahuta Transportation Inc. | 317-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-09-17 |
| 12184711 Canada Inc. | 550 Birchmount Road Unit 709, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-08 |
| Ascentbridge Canada Inc. | 308-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2019-04-05 |
| Abeyan Trade Inc. | 806-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2018-02-22 |
| 10220442 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, # 414, Scarborugh, ON M1K 0A4 | 2017-05-03 |
| Canadawide Fresh Coffee Inc. | 204-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2014-02-03 |
| 11825836 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-01-05 |
| Krada Studio Inc. | 550 Birchmount Road, Suite 606, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-02-04 |
| 12223279 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-24 |
| Emigration Channel Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 414, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-09-14 |
| Find all corporations in postal code M1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEYENDRAN NALLIAH | 50 GULLY DRIVE, TORONTO ON M1K 4W4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M1K 4W4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Majestic Event Centre Inc. | 3580 Mcnicoll Avenue, Toronto, ON M1V 5G2 | 2020-09-22 |
| Peoples Show Event Group Inc. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2014-12-02 |
| Event Spectrum Inc. | 18 Keewatin Avenue, Unit 1, Toronto, ON M4P 1Z8 | |
| Showcare Event Solutions Inc. | 550-5524 Rue Saint-patrick, MontrГ©al, QC H4E 1A8 | |
| V&s Event Design Inc. | 17 Badgerow Ave, Toronto, ON M4M 1T9 | 2007-01-22 |
| Smiles Event Inc. | 92 Selhurst Ave, Nepean, ON K2G 7C9 | 2020-08-16 |
| Gta Event Bookings Inc. | 37 Main St N, Hagersville, ON N0A 1H0 | 2016-04-02 |
| Holmes Event Consulting Ltd. | 188 Charlton Ave, Thornhill, ON L4J 6E8 | 2015-01-20 |
| Black Event Inc. | 21 Vaughan Road, Toronto, ON M6G 2N2 | 2018-07-03 |
| The Big Event Connexion Inc. | 71 Forsythia Road, Brampton, ON L6T 2G2 | 2007-12-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on KREEDOM EVENT CENTRE LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.