7080409 CANADA INC. (Corporation# 7080409) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080409 |
| Business Number | 831549696 |
| Corporation Name | 7080409 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
25 Beamish Crescent Ottawa ON K2K 2R6 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LINDA AMALU | 25 BEAMISH CRESCENT, OTTAWA ON K2K 2R6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 25 Beamish Crescent, Ottawa, ON K2K 2R6 |
| Name | 2008-11-19 | current | 7080409 CANADA INC. |
| Status | 2008-11-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6232272 Canada Corp. | 25 Beamish Crescent, Ottawa Ontario, ON K2K 2R6 | 2004-05-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wakened Hands Inc. | 36 Beamish Cres., Ottawa, ON K2K 2R6 | 2020-11-27 |
| Nervecure Medarrhythmias Inc. | 16 Beamish Cr., Ottawa, ON K2K 2R6 | 2015-07-14 |
| 7931883 Canada Incorporated | 13 Beamish Cres, Kanata, ON K2K 2R6 | 2011-08-01 |
| Qnets Software Engineering & Consulting Services Inc. | 25 Beamish Crescent, Kanata, Ottawa, ON K2K 2R6 | 2001-08-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LINDA AMALU | 25 BEAMISH CRESCENT, OTTAWA ON K2K 2R6, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 2R6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7080409 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.