Number One Resource Inc. (Corporation# 7080247) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080247 |
| Business Number | 831547096 |
| Corporation Name | Number One Resource Inc. |
| Registered Office Address |
420-202 Berkley Avenue Ottawa ON K2A 4H5 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2012-09-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL REID | 420-202 BERKLEY AVENUE, OTTAWA ON K2A 4H5, Canada |
| DAVID REID | 349 CRANBROOKE AVENUE, NORTH YORK ON M5M 1N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 420-202 Berkley Avenue, Ottawa, ON K2A 4H5 |
| Name | 2009-08-05 | current | Number One Resource Inc. |
| Name | 2008-11-19 | 2009-08-05 | 7080247 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2012-09-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-04-20 | 2012-09-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2012-04-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-08-05 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-11-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9530398 Canada Inc. | 420 Berkley, 805, Ottawa, ON K2A 4H5 | 2015-11-29 |
| Great Boat Deals Inc. | 207-420 Berkley Ave, Ottawa, ON K2A 4H5 | 2004-11-01 |
| 3631648 Canada Inc. | 420 Berkley Avenue, Suite 207, Ottawa, ON K2A 4H5 | 1999-06-22 |
| Make Music Matter Inc. | 602-420 Berkley Avenue, Ottawa, ON K2A 4H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digistep Technologies Inc. | 378 Selby Avenue, Ottawa, ON K2A 0A1 | 2000-07-14 |
| Inuaintegration Solutions Inc. | 427 Lochaber Ave, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2014-06-05 |
| 7792441 Canada Inc. | 429 Lochaber Avenue, Ottawa, ON K2A 0A5 | 2011-03-01 |
| Ujulus Inc. | 2165 Workman Ave, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2020-07-01 |
| Label Your Clothes Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2006-07-17 |
| Management Ideas for Today Inc. | 2171 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A7 | 2007-02-14 |
| 4051301 Canada Inc. | 2143 Workman Avenue, Ottawa, ON K2A 0A8 | 2002-04-19 |
| K Collective Inc. | 356, Wilmont Avenue Apt 3, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2018-01-18 |
| Jonathan Collective | 72-27 Auriga Drive, Ottawa, ON K2A 0B1 | 2017-08-16 |
| Rmc Project Advisory Ltd. | 374 Wilmont Ave., Ottawa, ON K2A 0B1 | 2013-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL REID | 420-202 BERKLEY AVENUE, OTTAWA ON K2A 4H5, Canada |
| DAVID REID | 349 CRANBROOKE AVENUE, NORTH YORK ON M5M 1N2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2A 4H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Commerce D'accessoires Number One Inc. | 1434 St Catherine St W., Suite 420, Montreal, QC H3G 1R4 | 1988-09-13 |
| Number Juan Records Inc. | 3e Rue, Montreal, QC H1E 1H8 | 2020-09-10 |
| Lucky Number Slevin Productions Inc. | 1478 Queen Street, Halifax, NS B3J 2H7 | 2004-09-20 |
| Qikiqtani Resource Institute | 922 Niaqunngusiaq Road, Box 1228, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2013-02-12 |
| Accountability & Resource Management (arms) Inc. | 401 Empire Avenue, St. John's, NL A1E 1W6 | |
| The Number Makers Inc. | 641 Des Fortifications, St-luc, QC J2W 2W8 | 2002-08-16 |
| Got Your Number Inc. | 303 - 60 Promenade Way Se, Calgary, AB T2Z 3R4 | 2006-02-13 |
| Mcdowall Associates Human Resource Consultants Ltd. | 141 Adelalde Street West Suite 905, Toronto, ON M5H 3L5 | |
| Sprott Private Resource Lending (mp II) Inc. | 2600-200 Bay Street, Toronto, ON M5J 2J1 | |
| Number One Live Bait Inc. | 81-636 Erb St W, Waterloo, ON N2T 2L7 | 2015-07-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Number One Resource Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.