South Baffin Home Inspections Ltd. (Corporation# 7080212) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080212 |
| Business Number | 831605621 |
| Corporation Name | South Baffin Home Inspections Ltd. |
| Registered Office Address |
House 298a, P.o. Box 141 Iqaluit NU X0A 0H0 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREW BURNS | HOUSE298A, P.O. BOX 141, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | House 298a, P.o. Box 141, Iqaluit, NU X0A 0H0 |
| Name | 2008-11-19 | current | South Baffin Home Inspections Ltd. |
| Status | 2011-12-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tccc Transformationalcall Inc. | Paunna Road, P. O. Box 11341, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-12-08 |
| Bright Nest Inc. | 1419 Sikituuq Court, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-11-30 |
| 12436027 Canada Inc. | House 2437 Kalla Lane, Box 764, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-10-21 |
| Eaglesvale Ventures Corporation | 5065c Unit 7, 11088 Postal Avenue, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-10-10 |
| Innov'consulting.ga Inc. | 204-4104 Road To Nowhere, Box 2044, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-09-19 |
| Sedna's Lair Gaf Inc. | 320 Creekside Village, Box 2408, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-09-16 |
| Hud Consulting Corp. | 917 Nunavut Drive, Apt 2, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-09-12 |
| Nunavut Real Estate Corporation | 1831 Kakivak Court, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-08-23 |
| Nunavut Resources Konsulting Inc. | 2673 Ukaliq Street, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-08-05 |
| Dr. Olivia Shen Medical Professional Corporation | 516 Station Road, Iqaluit, NU X0A 0H0 | 2020-08-02 |
| Find all corporations in postal code X0A 0H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREW BURNS | HOUSE298A, P.O. BOX 141, IQALUIT NU X0A 0H0, Canada |
| City | Iqaluit |
| Post Code | X0A 0H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| First Response Home Inspections Inc. | Rr # 1, South Mountain, ON K0E 1W0 | 2007-04-12 |
| Gta Technical Home Inspections Limited | 48 Lord Simcoe Drive, Brampton, ON L6S 5H3 | 2013-05-04 |
| Tg Home Inspections Inc. | 862 Luxton Dr, Milton, ON L9T 6Y4 | 2010-12-22 |
| Newman Home Inspections (nhi) Inc. | 143 Goulburn Ave, Ottawa, ON K1N 8E3 | 2004-07-21 |
| Mallet Home Inspections Inc. | 994 Buckskin Way, Ottawa, ON K1C 2Y6 | 2008-03-08 |
| See-more Home Inspections Inc. | 6310 Paddler Way, Ottawa, ON K1C 2E7 | 2003-12-09 |
| So Home Inspections Inc. | 101 Parsell Square, Torononto, ON M1B 2A6 | 2013-06-11 |
| 1st Choice Home Inspections Inc. | 826 Ominica St E, Moose Jaw, SK S6H 0H8 | 2007-03-08 |
| Be Sure Home Inspections Inc. | 2930 Highway 15, Kingston, ON K7L 4V3 | 2002-12-18 |
| 1nc Home Inspections Inc. | 64 Cedarwood Crescent, Brampton, ON L6X 4J9 | 2014-04-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on South Baffin Home Inspections Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.