GTECH INSPECTION INC. (Corporation# 7080166) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080166 |
| Business Number | 831387626 |
| Corporation Name | GTECH INSPECTION INC. |
| Registered Office Address |
61, Rue Cayer Lanoraie QC J0K 1E0 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2013-09-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC GIGUÈRE | 61, RUE CAYER, LANORAIE QC J0K 1E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 61, Rue Cayer, Lanoraie, QC J0K 1E0 |
| Name | 2008-11-19 | current | GTECH INSPECTION INC. |
| Status | 2013-09-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-04-23 | 2013-09-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-09-26 | 2013-04-23 | Active / Actif |
| Status | 2011-07-13 | 2011-09-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Netchaos Inc. | 21 Rg Saint-jean-baptiste, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2020-12-11 |
| Gestion Romica Inc. | 136 Grande CГґtГ© Ouest, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2019-10-29 |
| @weed76.com Inc. | 7 Rue Des Hirondelles, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2019-06-25 |
| Groupe Venchi Inc. | 139, Rue Du Parc Industriel, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2017-06-16 |
| 9219048 Canada Inc. | 242, Rue Laroche Nord, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2015-03-13 |
| Gestion Francis Caron Inc. | 131, Rue Samson, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2012-02-29 |
| Innocar Inc. | 119 Rue Du Parc Industriel, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2011-09-12 |
| Amtopp Entities Inc. | One Vifan Street, Lanoraie D'autray, QC J0K 1E0 | 2011-05-25 |
| 7865864 Canada Inc. | 221 Grande-cГґte Est, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2011-05-16 |
| 7834098 Canada Inc. | 140 Rue Du Parc Industriel, Lanoraie, QC J0K 1E0 | 2011-04-26 |
| Find all corporations in postal code J0K 1E0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC GIGUÈRE | 61, RUE CAYER, LANORAIE QC J0K 1E0, Canada |
| City | Lanoraie |
| Post Code | J0K 1E0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Des Systemes Informatiques Gtech Canada | The Chambers, Suite1400, 40 Elgin Street, Ottawa, ON K1P 5K6 | 1977-05-02 |
| Mmi Metals & Minerals Inspection Inc. | 240 Rue Main, Hudson, QC J0P 1H0 | 2011-11-02 |
| Appareils D'inspection Fixes W.i.d. Inc. | 20 Rue De La CoopÉrative, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1996-04-03 |
| J.p.b. Submarine Inspection Ltd. | C.p 264, Pierrefonds, QC H9H 4K9 | 1974-01-28 |
| Upright Home Inspection Inc. | 57 Charcoal Way, Brampton, ON L6Y 5R9 | 2020-10-20 |
| Canadian Infrared Home Inspection Inc. | 1973 Navaho Drive, Ottawa, ON K2C 0T7 | 2009-10-02 |
| Inspection De Conteneur Marin B.l. Ltee | 1151 Mill Street, Montreal, QC H3K 2A9 | 1986-09-02 |
| C.l. Cargo Inspection Services Inc. | 6360 Notre-dame Street East, Montreal, QC H1N 2E1 | 1985-05-01 |
| La Compagnie D'inspection Et D'assurance Chaudiere Et Machinerie | 8 King St East, Toronto, ON M5C 1B5 | 1875-04-08 |
| Freight Inspection & Trade Services Ccs Inc. | 16000, Wilfrid-boileau, Unit 32, St-genevieve, QC H9H 1G6 | 2008-01-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on GTECH INSPECTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.