7080140 CANADA INC. (Corporation# 7080140) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080140 |
| Business Number | 831602826 |
| Corporation Name | 7080140 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
544 Talbot Street, Apt. 703 London ON N6A 0A8 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2012-09-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ATHANASIOS TZEMPELIKOS | 544 TALBOT STREET, APT.703, LONDON ON N6A 0A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 544 Talbot Street, Apt. 703, London, ON N6A 0A8 |
| Name | 2008-11-19 | current | 7080140 CANADA INC. |
| Status | 2012-09-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-04-20 | 2012-09-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2012-04-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laqsh Enterprises Incorporated | 705, 544 Talbot Street, London, ON N6A 0A8 | 2019-08-04 |
| Cece's Pilot Cars Inc. | 544 Talbot St., Suite 1001, London, ON N6A 0A8 | 2017-06-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alliance of Students Providing Interprofessional Resources and Education (aspire) | 2106 500 Ridout St N, London, ON N6A 0A2 | 2020-07-21 |
| Foundation for Rural Youth Empowerment | 500 Ridout St North, Unit 1210, London, ON N6A 0A2 | 2020-03-11 |
| Show Pony Equine Management Incorporated | 500 Ridout Street North, Apartment 1102, London, ON N6A 0A2 | 2018-07-04 |
| 8941025 Canada Inc. | 1207-500 Ridout St. N., London, ON N6A 0A2 | 2014-07-02 |
| Abacus Technologies Inc. | 901-71 King Street, London, ON N6A 0A5 | 2020-10-13 |
| Voyayoga Inc. | 71 King Street, The Renaissance -apt No.1806, London, ON N6A 0A5 | 2020-09-14 |
| Dey Software Consultancy Limited | 71 King Street, Unit 1714, London, ON N6A 0A5 | 2018-08-08 |
| International Wildlife Protection | 71 King. St., Apt 2507, London, ON N6A 0A5 | 2017-02-23 |
| 12562481 Canada Inc. | 330 Ridout Street North, Unit 2009, London, ON N6A 0A7 | 2020-12-10 |
| Redo Inc. | 1111 - 330 Ridout Street North, London, ON N6A 0A7 | 2019-02-25 |
| Find all corporations in postal code N6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ATHANASIOS TZEMPELIKOS | 544 TALBOT STREET, APT.703, LONDON ON N6A 0A8, Canada |
| City | London |
| Post Code | N6A 0A8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7080140 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.