Todd Charles International Trading Limited (Corporation# 7080042) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080042 |
| Business Number | 831158092 |
| Corporation Name | Todd Charles International Trading Limited |
| Registered Office Address |
1427 Bellevue Ave # 91281 West Vancouver BC V7V 3N9 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2016-09-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TODD CHARLES MOSHER | 1427 BELLEVUE AVE # 91281, WEST VANCOUVER BC V7V 3N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 1427 Bellevue Ave # 91281, West Vancouver, BC V7V 3N9 |
| Name | 2008-11-19 | current | Todd Charles International Trading Limited |
| Status | 2016-09-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-04-20 | 2016-09-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-20 | 2016-04-20 | Active / Actif |
| Status | 2014-10-12 | 2015-05-20 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-05-15 | 2014-10-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2014-05-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-09-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-20 | Revival / Reconstitution | |
| 2014-10-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-10-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1427 BELLEVUE AVE # 91281 |
| City | WEST VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7V 3N9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Move It. Yvr Incorporated | 1427 Bellevue Avenue, Suite 91281, West Vancouver, BC V7V 3N9 | 2014-07-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Chinese Executives Association | 1215, Sinclair Court, West Vancouver, BC V7V 0A5 | 2012-08-06 |
| Universal Outreach Foundation | #601-2108 Argyle Ave., West Vancouver, BC V7V 1A4 | 2018-03-24 |
| Universal Share Inc. | 204-1571, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2020-02-08 |
| V Immigration Consulting Group Inc. | 1571 Bellevu, West Vanvouver, BC V7V 1A6 | 2013-08-26 |
| Nomis Technologies Inc. | 1525 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2000-03-23 |
| Canadian West Vancouver Asian Association | 101-1590 Bellevue Ave, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2014-09-14 |
| Neidpath Solutions Group Inc. | 1590 Bellevue Avenue, Suite 101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2000-01-06 |
| Publipage Full Spectrum Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 1997-09-24 |
| Third Entity Inc. | 1590 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2001-03-09 |
| 4056124 Canada Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2002-06-14 |
| Find all corporations in postal code V7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TODD CHARLES MOSHER | 1427 BELLEVUE AVE # 91281, WEST VANCOUVER BC V7V 3N9, Canada |
| City | WEST VANCOUVER |
| Post Code | V7V 3N9 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + WEST VANCOUVER |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe De Commerce International Minkle Limitee | 101 Charles Lemoyne, Suite 1609, Longueuil, QC J4K 2T3 | 1984-03-19 |
| Combustion Todd Limitee | 800 Place Victoria, Suite 3400 Po Box 242, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1985-02-15 |
| Mclaren Morris Et Todd LimitÉe | 3270 American Drive, Mississauga, ON L4V 1B5 | 1992-10-20 |
| Mclaren, Morris Et Todd Limitee | 3270 American Drive, Mississauga, ON L4V 1B5 | 1970-10-01 |
| Mclaren Morris Et Todd LimitÉe | 3270 American Dr., Mississauga, ON L4V 1B5 | |
| Mclaren Morris Et Todd LimitÉe | 3270 American Dr, Mississauga, ON L4V 1B5 | |
| Noruz International Trading Inc. | 35 Charles St West, Suite 1008, Toronto, ON M4Y 1R6 | 2006-03-31 |
| Mikam International Trading Ltd. | 101 Place Charles Lemoyne, Bur 1415, Longueuil, QC J4K 2T3 | 1994-08-08 |
| B.w.c.c. Reunion International Trading Inc. | 51 Place Charles Lemoyne, Suite 508, Longueuil, QC J4K 5G6 | 1989-11-03 |
| Younglong Trading Limited | 25 Main St., St-charles, ON P0M 2W0 | 2010-03-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Todd Charles International Trading Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.